Dlaczego czyszczenie wentylacji jest istotne?

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na warunki. Od niej w dużej mierze zależne są nie tylko czystość i komfort przebywania w pomieszczeniach, ale też bezpieczeństwo wyposażenia, ludzi czy nawet całego budynku. Dowiedz się, dlaczego czyszczenie wentylacji jest istotne!

Czyszczenie wentylacji – dlaczego jest ważne?

W szybach wentylacyjnych zbiera się kurz, brud oraz inne zanieczyszczenia, które mogą ograniczać swobodny przepływ powietrza. Zaniedbane maszyny systemu HVAC (ang. Heating – ogrzewanie, Ventilation – wentylacja, Air Conditioning – klimatyzacja) z czasem zaczynają się przeciążać, co powoduje szybszą eksploatację oraz naraża na awarie. Do tego przez wytężoną pracę maszyn zwiększa się zużycie energii elektrycznej, a w związku z tym rosną także koszty utrzymania budynku.

Pomijanie kontroli i rezygnacja z czyszczenia wentylacji tak naprawdę nie przynosi żadnych oszczędności. Poważne zaniedbanie szybów wentylacyjnych może doprowadzić do awarii, co nie tylko wiąże się z dużymi wydatkami, ale też szeregiem utrudnień związanych z samym procesem naprawy (np. konieczność tymczasowego wyłączenia pomieszczeń z użytku).

Jakiekolwiek zaburzenia działania wentylacji oraz innych elementów systemów HVAC może generować jeszcze wiele innych kłopotów, które mają rozmaite przykre konsekwencje nie tylko dla samego budynku, ale też wyposażenia oraz osób przebywających w pomieszczeniach.

Dlaczego warto regularnie czyścić wentylację?

Regularne czyszczenie wentylacji daje wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim:

  • ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniach poprzez zmniejszenie ilości kurzu i pyłów unoszących się w powietrzu,
  • zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach (zapobiega m.in. zmęczeniu, przesuszeniu oczu i skóry, bólom głowy, rozdrażnieniu, uczuciu duszności);
  • zapewnia bezpieczeństwo wyposażenia;
  • pozwala dbać o zdrowie i samopoczucie osób znajdujących się w budynku (zmniejsza stężenie szkodliwych drobnoustrojów, jak m.in. alergeny, zarodniki pleśni, pyły, a także wirusy, bakterie i grzyby);
  • zmniejsza zużycie energii elektrycznej pobieranej przez urządzenia wentylacyjne HVAC;
  • ogranicza wydatki związane z naprawą i konserwacją urządzeń HVAC;
  • ma pozytywny wpływ na wydajność organizacji oraz jej wizerunek.

Podczas czyszczenia wentylacji fachowcy mogą przy okazji wykryć ewentualne nieprawidłowości w działaniu instalacji. Dzięki temu da się z wyprzedzeniem podjąć ewentualne kroki, zapobiegając awarii czy innym poważnym komplikacjom.

Kiedy i komu zlecić czyszczenie wentylacji?

Czyszczenie wentylacji to ważny element prac związanych z konserwacją budynku. W teorii powinno się wykonywać je raz na kilka lat (ok. 5-6), ale w praktyce wiele zależy od m.in. warunków panujących w budynku, typu instalacji oraz wielu innych czynników. W przypadku obiektów użytku publicznego jak najbardziej warto wezwać specjalistów raz w roku. Dobrze się z nimi skontaktować także wtedy, gdy:

  • na meblach i sprzętach osadza się więcej kurzu/pyłu,
  • osoby przebywające w pomieszczeniach skarżą się na złą jakość powietrza (np. duszność, częste bóle głowy, męczący kaszel, zaostrzenie objawów alergii),
  • budynek znajduje się w pobliżu nieutwardzonej drogi,
  • w obiekcie (lub jego pobliżu) przechowywane/produkowane są materiały sypkie,
  • budynek przeszedł w ostatnim czasie większy remont.

Czyszczeniem wentylacji powinni zajmować się doświadczeni profesjonaliści. Zespół fachowców ze specjalistycznym sprzętem przeprowadzi inspekcję, a następnie zaproponuje odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi całą procedurę.

Więcej informacji na temat czyszczenia wentylacji znajdziesz na: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-rob-to-skutecznie/.