Bardzo dużo specjalistów regularnie stosuje w swojej codziennej pracy kotwy chemiczne. Czym charakteryzują się takie właśnie produkty? W jakich sytuacjach są na ogół wykorzystywane?
Kotwa chemiczna – co trzeba o niej wiedzieć?
Chyba warto rozpocząć od tego, że kotwy chemiczne to specjalne produkty. Czym się cechują? Ich skład to żywica oraz utwardzacz. Obecnie kotwy chemiczne to coraz powszechniejsza forma w aspekcie mocowania ciężkich przedmiotów – do powierzchni poziomych, a także pionowych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Kotwy chemiczne mają po swojej stronie rozmaite zalety. Między innymi w dużo mniejszym stopniu oddziałują na – kolokwialnie pisząc – obrabiane podłoże. Na skutek tego są bardzo uniwersalne, ponieważ mogą być stosowane w przypadku budynków starszych i nowszych. Cechuje je również duża nośność. Wynika to z faktu całkowitej integracji kołków chemicznych z daną nawierzchnią. Na uwagę zwraca też wysoki stopień integracji mocowania. Dzięki temu otwory są właściwie zabezpieczone przed działaniem wody, a także temperatur. Zastosowanie kotew chemicznych nie oznacza również konieczności wywiercenia stosunkowo głębokich otworów. Nie ma także potrzeby, aby idealnie dopasowywać otwory do łącznika. Pod tym względem akcesoria chemiczne są dużo lepsze niż mechaniczne. Dlaczego? Chodzi o to, że kotwy mechaniczne charakteryzują się ograniczoną tolerancją wymiarową…
W jakich sytuacjach wykorzystywane są kotwy chemiczne?
Dużo osób decyduje się między innymi na kotwy chemiczne Mont Blanc WCF-PESF / WCF-PESF-E / WCF-PESF-C. Co warto o nich wiedzieć? To kotwy typu poliestrowego. Mogą być stosowane uwzględniając rozmaite materiały podłoża. Wyróżniamy tutaj choćby beton zbrojony i niezbrojony, beto niezarysowany, cegłę pełną, pustak ceramiczny itp. Jaki jest tutaj zakres temperatur? Wynosi on od -40℃ do +80℃. Gdzie takie nowoczesne kotwy chemiczne mogą być wykorzystane? Na przykład uwzględniając mocowanie armatury białej, ogrodzeń, bram oraz balustrad. Nie inaczej jest w przypadku instalacji oświetlenia, systemu klimatyzacji itp.
W jakich jeszcze sytuacjach są wykorzystywane kotwy chemiczne? Fachowcy stosują takie akcesoria przy remontach starych domów, które odznaczają się uszkodzonym lub całkowicie zniszczonym podłożem. Kotwy chemiczne dobrze sprawdzają się w trakcie napraw otworów, z których przedtem zostały wyrwane kotwy mechaniczne. Mogą być również zastosowane do montażu elementów zewnętrznych lub mocowania ciężkich przedmiotów – zlokalizowanych niedaleko naroży.