Nagrywanie gry na komputerze

Czemu warto wiedzieć, jak nagrać screencast? To umiejętność, która może przydać się w wielu sytuacjach – nie tylko tym, którzy tworzą podcasty z graniem. To również dobry sposób na wzbogacenie prezentacji biznesowych i szkoleń dla pracowników, czy uzyskanie zdalnej pomocy technicznej, gdy mamy problem z naszym komputerem.

Screencast stanowi idealne narzędzie dla tych, którzy chcą przygotować instrukcję obsługi programu komputerowego czy zademonstrować, jak przechodzą wyjątkowo trudny poziom gry. Przygotowanie takiej relacji nie jest trudne – wystarczy mieć do tego odpowiedni program. Tych jest do dyspozycji wiele – zarówno płatnych, jak i darmowych. Jak nagrać grę na komputerze? Przygotowaliśmy krótką instrukcję, która pomoże Wam stworzyć prosty screencast wraz z przechwytywaniem dźwięku z komputera i z mikrofonu.

Twitch, YouTube i nie tylko

Zanim przystąpimy do nagrywania, musimy pobrać i zainstalować odpowiedni program. Ze znalezieniem go nie powinniście mieć problemu. Dobrym wyborem jest OBS – w pełni darmowe oprogramowanie z otwartym źródłem. Najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia transmisji na żywo w serwisach Twitch lub YouTube. Można się nim również z powodzeniem posługiwać, jeśli chcemy w prosty sposób stworzyć podcasty z graniem czy też nagrywać lokalny pulpit w innym celu.

Jak nagrać prosty screencast?

Gdy mamy już zainstalowany i uruchomiony OBS, trzeba przejść do konfiguracji, klikając przycisk „Ustawienia”. W zakładce „Wyjście” warto ustawić dwie rzeczy: bitrate obrazu –  wartość 5000 oraz format nagrywania  – „mov”. W zakładce “Obraz” ustawiamy wartość „Rozdzielczość wynikowa (skalowana)” na taką samą jak w polu „Rozdzielczość bazowa (obraz)”. Jeśli zależy nam na pełnym przechwytywaniu ekranu, należy kliknąć na symbol „+” w sekcji „Źródła obrazu” i wybrać opcję „Przechwytywanie ekranu”.Możemy również regulować głośność mikrofonu, korzystając z suwaków znajdujących się w sekcji mikser.

I tyle wystarczy, by zacząć nagrywać podcasty z graniem i nie tylko. Po naciśnięciu klawisza „Rozpocznij nagrywanie” możemy zacząć tworzyć nasz screencast. Zatem do dzieła! Jeśli nie wiecie od czego zacząć, możecie przygotować tutorial, jak nagrać grę na komputerze!

___

Artykuł powstał we współpracy z blogiem technologicznym LenovoZone.pl. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat procesu nagrywania swojej gry na komputerze to zapraszamy serdecznie na stronę https://lenovozone.pl/blog/nagrywanie-ekranu-jak-stworzyc-screencast/. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje na ten temat.