Grafika – studia XXI wieku?

Za nami matury, a zaraz po nich nadchodzi czas podejmowania decyzji co do studiów. Wśród modnych kierunków po raz kolejny pojawia się grafika. Studia te dają bowiem szansę na zdobycie ciekawej, a także dobrze płatnej pracy. Co jednak warto wiedzieć o tym kierunku? Kto się na nim sprawdzi i jakie daje perspektywy studentom?

Grafika – studia: dla kogo będą dobrym wyborem?

Podejmując decyzję co do wyboru kierunku studiów warto wziąć pod uwagę nie tylko możliwości, jakie daje rynek pracy, ale również nasze osobiste zainteresowania i preferencje. Grafika to studia dla osób o artystycznym usposobieniu, które chętnie tworzą obrazy, rysunki, szkice i grafiki komputerowe. To dobry wybór dla tych, którzy preferują przedmioty humanistyczne, choć niejednokrotnie grafikę biznesową wybierają również ścisłowcy. Dlaczego? Ponieważ codzienna praca na stanowisku grafika komputerowego to także konkretne, czasem powtarzalne, wymagające precyzji i cierpliwości zajęcia. Cechy charakteru, które mogą pomóc nam w studiowaniu tego kierunku, to: perfekcjonizm, sumienność, kreatywność, chęć rozwoju i motywacja do ćwiczeń oraz rozwijania swojego warsztatu. Niezbędne jest również obycie z nowymi technologiami, a w szczególności z programami do obróbki graficznej.

Jak dostać się na studia?

Decydując się na studiowanie grafiki musisz być przygotowany na to, że świadectwo maturalne to nie wszystko. Większość uczelni, na których możesz studiować ten kierunek, wymaga bowiem od kandydatów przedstawienia swoich prac, które potwierdzą ich talent oraz umiejętności. Prace analizowane są przez zespół kwalifikacyjny i często decydują o przyjęciu na studia.

Artystyczna czy biznesowa?

Grafika to studia, które są dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które chcą realizować się jako artyści, jak i dla tych z nas, którym zależy po prostu na zdobyciu umiejętności wykonywania grafik komputerowych i pracy w biznesie. Wszystko zależy bowiem od tego, jaką specjalność studiów wybierzemy. Grafika artystyczna to kierunek studiów, który zapoznaje nas z tradycyjnymi, artystycznymi technikami, takimi jak linoryt, akwaforta, algrafia oraz wieloma innymi. To idealne rozwiązanie dla osób chcących rozwijać się artystycznie lub działać w kulturze. Grafika biznesowa to studia dla osób, które chcą zapoznać się z programami do wykonywania grafik komputerowych i pracować dla korporacji, agencji reklamowych lub mediów.

Jak wygląda przebieg studiów?

Studia na kierunku grafika to poznawanie w teorii najważniejszych technik wykonywania rysunków, obrazów czy ilustracji oraz wykonywanie za ich pomocą prac. To również możliwość praktycznej nauki obsługi programów graficznych oraz obcowanie z profesjonalnym sprzętem fotograficznym i narzędziami do obróbki zdjęć. Studenci biorą udział w praktykach zawodowych oraz plenerach rysunkowych i malarskich.

Kariera po studiach. Jakie możliwości daje grafika?

Grafika to studia, które dają wiele możliwości rozwoju zawodowego. W zależności od wybranej specjalności studenci, którzy wybrali ten kierunek, mogą realizować się w pracy artystycznej, zajmować stanowiska w instytucjach kultury, muzeach i galeriach, jak również pracować w reklamie, marketingu lub mediach. Spora część absolwentów decyduje się na wykonywanie zawodu fotografa, ilustratora lub projektanta.

Podsumowując, jeśli jesteś osobą z artystycznym zacięciem i wieloma kreatywnymi pomysłami, dobrym pomysłem na dalszą edukację będzie właśnie grafika. Studia na tym kierunku pozwolą ci zdobyć nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną wiedzę i zapewnia dobry start w przyszłość.