Popraw swoją płodność, czyli dieta na mało ruchliwe plemniki i jakość nasienia

Poprawa jakości nasienia u mężczyzn to niekiedy strategia niezbędna do osiągnięcia celu, jakim jest posiadanie dziecka. Wśród dziesiątków przyczyn, jakie stać mogą za problemem jakości nasienia, dziś wymienia się także dietę. W jaki sposób poprawić płodność za jej pomocą?

Dieta a płodność – jak to, co jemy wpływa na prokreację?

Szacunki wskazują, iż niepłodność dotyka średnio 20% par, z czego w 25-60% przypadków problem leży po stronie mężczyzny (3). Ruchliwość plemników, która jest jednym z czynników pozytywnie wpływających na prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży, jest bezsprzecznie związana z prawidłową masą ciała potencjalnego ojca. Ale poza prawidłowym i zdrowym stylem życia bardzo ważna jest także dieta bogata w odpowiednie składniki. Jakie? (1)

Dieta na płodność – wpływ zaburzeń wagi

Otyłość, wysokie BMI, ale także niedowaga są czynnikami negatywnie wpływającymi na płodność. Stąd też ważnym zaleceniem jest zrównoważona dieta, bogata w witaminy i minerały, a także aktywność ruchowa. Przykładowo badania wykazały, że negatywny wpływ na jakość nasienia miały spożycie alkoholu i czerwonego mięsa, pozytywny zaś — duże spożycie zbożowych płatków śniadaniowych oraz owoców. Inne badania wykazały pozytywną korelację między płodnością a spożywaniem odtłuszczonego mleka, ryb i warzyw (1, 3).

Dieta na płodność mężczyzn – czym jest stres oksydacyjny?

Nawet w 20-30% przypadków męskiej niepłodności problemem może być stres oksydacyjny, prowadzący do uszkodzenia najważniejszych elementów komórek, zaburzenia ich czynności i w konsekwencji do ich śmierci. Jak za pomocą diety zniwelować ten czynnik? Wystarczy poszerzenie menu o składniki o udokumentowanym działaniu antyoksydacyjnym (np. produkty bogate w witaminy C, E i A) i zmiana stylu życia (rezygnacja z alkoholu, tytoniu, śmieciowego jedzenia) (2).

Witaminy i minerały – co wspomaga męską płodność?

Bardzo ważnym elementem diety wspomagającej walkę z małą ruchliwością plemników, jest cynk. Niedobór tego składnika obniża poziom testosteronu, a taka sytuacja jest wprost zabójcza dla plemników. Równie ważna okazać się może suplementacja kwasu foliowego, istotnego w procesie syntezy DNA. Wprowadzenie do diety selenu także pozytywnie wpływa na małą ruchliwość plemników (3).

W staraniach o dziecko bardzo pomocne okazać mogą się zioła na płodność, zawierające często mieszanki bogate w wyżej wskazane składniki odżywcze i minerały. Także leki, w tym leki na potencję takie jak Maxon Active, dzięki zawartym w nich składnikom pozytywnie wpłyną na ten proces.

 Czytaj więcej >>

  1. Jeznach-Steinhagen A, Czerwonogrodzka-Senczyna A. Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii. 2013;9(1):14-19.
  2. Walczak-Jędrzejowska R. Stres oksydacyjny a niepłodność męska. Część I: czynniki wywołujące stres oksydacyjny w nasieniu. Postępy Andrologii Online. 2015;2(1):5-15.
  3. Szostak-Węgierek D. Sposób żywienia a płodność. Medycyna Wieku Rozwojowego. 2011;XV(4):431-436.