Ceny materiałów budowlanych w górę? Jak kształtują się ceny budowy domu.

Niektórzy twierdzą, że koszt wybudowania małego domu jest podobny do zakupu nieco większego mieszkania. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie postawić tani dom o powierzchni około 100 metrów? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Około stumetrowy dom jest wystarczający dla rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci. Jeśli będzie odpowiednio zaprojektowany to z powodzeniem sprawdzi się także przy kolejnym potomku, dlatego zawsze warto zorientować się czy na pewno chcemy ograniczyć się tylko do mieszkania. Jak pokazuje praktyka, często za kwotę podobną do ceny zakupu mieszkania można postawić niewielki domek, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, którym zależy na niezależności, intymności oraz dostępie do własnego ogrodu.

Jak wybudować tani mały dom?

Należy zacząć od dobrego projektu. Pamiętając o tym, że ograniczają nas finanse, należy zdecydować się na gotowe projekty domów parterowych, które można kupić od różnych pracowni architektonicznych. Stworzenie projektu specjalnie pod nasze zamówienie byłoby o wiele kosztowniejsze. Kolejną ważną sprawą jest znalezienie dobrej ekipy budowlanej, która ma doświadczenie, ale nie jest najdroższa. W takim przypadku najczęściej musimy liczyć się z koniecznością, że będziemy musieli poczekać w kolejce na wolny termin, co może nieco przesunąć w czasie naszą inwestycję. Następną ważną sprawą jest wybór odpowiednich materiałów, sugerując się dobrym stosunkiem ceny do jakości. W tym miejscu zapraszamy do przeczytania artykułu na temat pokryć dachowych – pt. „Na jakie dachy najczęściej decydują się Polacy i dlaczego?”.

Budowa taniego małego domu jest możliwa choć nie jest bardzo prosta, ponieważ wymaga włożenia w to większej pracy, chociażby ze względu na konieczność szukania dobrych i ekonomicznych rozwiązań oraz materiałów. Jednak w ogólnym przeliczeniu, czas poświęcony na to i tak się opłaca z punktu widzenia portfela. Wkładając dużą pracę w budowę własnego domu, dodatkowo jesteśmy bardziej zadowoleni z całego przedsięwzięcia i dumni z otrzymanych efektów.