Yerba Mate – właściwości i przygotowanie

O Yerba Mate słyszeli wszyscy. Nie zawsze jednak dokładnie wiemy, czym jest Yerba i jak ją przyrządzić, by uzyskać odpowiedni smak i skorzystać z jej cudownych właściwości. Co trzeba wiedzieć o Yerba Mate?

Yerba Mate – właściwości
Napój Yerba Mate powstaje z listków oraz gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to krzew, który osiąga wielkość 20 – 30 cm. Zielony przez cały rok krzew rośnie w Ameryce Południowej – Argentyna, Paragwaj, Brazylia i Urugwaj to kraje, w których można ją spotkać w warunkach naturalnych, jak i hodowlanych.

Rodowici mieszkańcy Ameryki już od wieków korzystają z dobroczynnego działania Yerba Mate. Jedną z najszerzej znanych cech naparu są jej właściwości pobudzające. Napar dodaje energii, a jednocześnie nie podrażnia żołądka. Likwiduje objawy zmęczenia. Pomaga w koncentracji oraz ułatwia procesy uczenia.

Zaletą Yerby jest oczyszczenie organizmu z toksyn, jednocześnie dostarczając minerałów oraz witamin. Warto wiedzieć, że dostarcza również magnez, który wypłukiwany jest, gdy spożywamy duże ilości kawy, którą tak często stosujemy na pobudzenie.

Ostrokrzew paragwajski nawilża organizm. Ma dobry wpływ na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Jednocześnie polecany jest osobom, które walczą z dodatkowymi kilogramami. Yerba Mate dobrze wpływa na przemianę materii.

Jak przygotować Yerba Mate?
Rodzajów Yerba Mate jest ogromna ilość https://zielonytarg.pl/9-wlasciwosci-yerba-mate-o-ktorych-musisz-wiedziec.html. Rozpoczynając przygodę z piciem naparu z ostrokrzewu paragwajskiego warto skorzystać z zestawu, który jest delikatniejszy.

Trzeba wiedzieć, że Yerby nie pijemy tak, jak tradycyjną herbatę. Możemy ją zaparzyć w zwykłym kubku, szklance, czy tradycyjnym naczynku. Umieszczamy w środku specjalne naczynko nazywane bombillą, która jest rurką przeznaczoną do picia naparu.

Trzeba pamiętać, że im więcej suszu nasypiemy, tym konkretniejszy wywar uzyskamy. Na początku nie należy przesadzać z ilością, gdyż napar i tak będzie miał konkretny smak. Z czasem można zacząć zwiększać ilość suszu.

Do naczynia wsypujemy około 1/2 do 3/4 objętości. Osoby początkujące nie powinny przekroczyć 1/3 objętości naczynia, gdyż uzyskają zbyt mocny napar.

Yerbę usypujemy w kopczyk, tak by drobniejsze listki oraz pył znalazły się na dole, dzięki temu pyłki będą z dala od bombilli. Kubek przechylamy pod kątem 30 – 45 stopni, wstrząsamy i zalewamy napar niewielką ilością wody, tak by napar wchłonął całą wodę. Następnie należy zalać resztę ciepłą lub zimną wodą. Decydując się na ciepłą wodę należy pamiętać, że najkorzystniej zalewać napar wodą o temperaturze 80 stopni. Yerba Matę pijemy siorbiąc ją przez słomkę.