Jak osiągnąć sukces na Allegro?

Allegro prawie całkowicie zdominowało polski rynek serwisów aukcyjnych, posiadając ponad 85 proc. udziałów w rynku. Prowadzenie sprzedaży na Allegro to dla wielu osób sposób na opłacalny biznes. W jaki sposób można osiągnąć sukces, korzystając z tego serwisu aukcyjnego?

Jak zacząć?

Konto w serwisie aukcyjnym to wizytówka firmy – jego wygląd, jakość grafiki i tekstów będzie wpływać na wizerunek sklepu. Ważne jest odpowiednie przygotowanie oferty, która powinna odpowiadać na potrzeby konkretnej grupy docelowej. Cenę należy ustalić na rozsądnym poziomie. Z jednej strony nie może być zbyt wysoka, z drugiej powinna być opłacalna. Wojny cenowe z konkurencją i ograniczanie do minimum marży na dłuższą metę przyniosą więcej szkody niż pożytku, ponieważ w końcu sprawią, że biznes przestanie być opłacalny.

Aukcja – jak ją przygotować?

Aukcje internetowe to przede wszystkim odpowiedni opis produktu. Tekst powinien być konkretny, przejrzysty i zrozumiały, musi koncentrować się na informacjach najważniejszych z punktu widzenia grupy docelowej. Bardzo ważny jest tytuł. W tytule powinny znaleźć się słowa kluczowe, które są najczęściej wpisywane w wyszukiwarce. Dzięki temu klienci łatwiej odnajdą daną aukcję.

Opinie klientów

Pozytywne oceny i komentarze od klientów to prosty sposób na budowanie wizerunku. Szybkim sposobem na zdobycie kilku opinii jest dokonanie zakupów w serwisie aukcyjnym. W ten sposób nie zaczynamy od zera z zupełnie pustym kontem. Nie bez znaczenie jest odpowiedni kontakt z klientem – odpowiadaj na pytania w możliwie krótkim czasie, pilnuj szybkiej dostawy, odbieraj telefon, podziękuj za zakupy. Sprawna, przyjemna obsługa na pewno zachęci klientów do napisania pozytywnego komentarza.

Wyróżnij się!

Jeśli chcesz przyciągnąć klientów, musisz zaproponować coś, czego nie ma konkurencja. Dodaj jakiś dodatkowy walor, którego nie znajdą gdzie indziej, np. błyskawiczną dostawę, darmową wysyłkę, kupon rabatowy na kolejne zakupy. Wyróżnij się dobrym tekstem prezentującym firmę. Nie zapominaj o promowaniu własnej firmy – podawaj link do sklepu internetowego i zachęcaj klientów, żeby go odwiedzili. Spróbuj przekierować ruch z serwisu aukcyjnego na swoją stronę, np. oferując niższe ceny lub inne korzyści w przypadku zakupu w sklepie. Zachęcaj klientów do podania swoich danych, np. wypełnienia ankiety lub zapisania się do newslettera. Czym więcej wiesz o klientach, tym lepiej.

Sprzedawanie na Allegro ma wiele zalet. Na pewno jedną z ważniejszych są finanse – rozpoczęcie takiej działalności mało kosztuje. Tak naprawdę w przypadku takiego rozwiązania ważny jest dobry pomysł – musimy wybrać odpowiedni asortyment, a następnie zadecydować w jaki sposób chcemy przyciągnąć zainteresowanie klientów. Im większa konkurencja, tym większą kreatywnością powinniśmy się wykazać w celu podniesienia sprzedaży. Na pewno pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z konkurencją i jej ofertą. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak kształtują się ceny i jakie rozwiązania zostały już wykorzystane.