Infekcje intymne podczas wakacji – czy można im zapobiec?

Słońce przygrzewa coraz cieplej, coraz śmielej myślimy też już o wakacjach. To już tak niedługo! Przygotuj się odpowiednio na swój urlop, a infekcje intymne nie będą Ci straszne!

Lato – okres infekcji intymnych

Im cieplejsze i wilgotniejsze środowisko pochwy, tym lepsze warunki dla namnażania się grzybów, wirusów i innych drobnoustrojów. Problemom sprzyjają też wakacyjne aktywności, zwłaszcza wizyty na kąpieliskach. Nic więc dziwnego,  że latem infekcje intymne atakują kobiety dużo częściej niż w inne pory roku.

Na infekcje znacznie bardziej podatne są panie w czasie miesiączkowania, ponieważ krew odkwasza pH pochwy – a obojętne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

Jak zapobiec wakacyjnym problemom z infekcjami?

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które zmniejszą ryzyko infekcji intymnych podczas wakacji:

  • Dwa podmycia dziennie całkowicie wystarczą. Więcej dopuszczalne jest tylko przy mocnych upałach i okresie.
  • Po każdej wizycie na kąpielisku (czy to basen, czy też jezioro), bierz prysznic. Dokładnie osuszaj miejsca intymne i nigdy nie przebywaj zbyt długo w mokrym stroju kąpielowym.
  • Wybieraj bieliznę z naturalnych i przewiewnych materiałów.
  • Spodnie i spódnice nie powinny być zbyt obcisłe.
  • Kiedy korzystasz z toalet publicznych, używaj jednorazowych nakładek na deskę.

Jak rozpoznać, że mam infekcję intymną?

Pomimo odpowiedniej higieny i zachowania środków ostrożności, nie zawsze udaje się uchronić przed infekcją. Grzybica pochwy czy rzęsistkowica mogą się pojawić znienacka – trzeba być na to gotową!

Jeżeli zaczniesz odczuwać swędzenie lub pieczenie, ból podczas oddawania moczu lub odbywania stosunku albo zauważysz jakąkolwiek zmianę w śluzie z pochwy (w jej zapachu, strukturze lub kolorze), nie czekaj – udaj się do ginekologa! Nieleczone i zignorowane infekcje mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym nawet do niepłodności.

***

Jeżeli jesteś mamą, to podczas wakacji musisz zadbać nie tyko o siebie. Dowiedz się, co robić, jeśli zauważysz ciemieniuchę na główce Twojego malucha.