Jeśli mówimy o przelewach internetowych, możemy mieć na myśli różne rodzaje tych transferów pieniężnych. Ogólnie, możemy podzielić je na przelewy zwykłe wykonywane bezpośrednio z naszego konta bankowego oraz przelewy przez systemy płatności on-line.
Dzięki przelewom internetowym możemy łatwo i szybko przekazywać pieniądze do naszych bliskich, płacić za zakupy czy regulować rachunki. Wystarczy tylko dostęp do internetu oraz konto bankowe on-line, które pozwoli na przelanie środków na wskazany rachunek.
Gdy chcemy wykonać przelew internetowy, warto jednak pamiętać o tym, że pojęcie to nie jest jednoznaczne. Do wyboru mamy zwykłe przelewy oraz przelewy internetowe przez systemy płatności. Czym różnią się między sobą?
Zwykły przelew internetowy
Wykonujemy go ze swojego konta bankowego – logujemy się na nie, wypisujemy formularz przelewu i wysyłamy go, potwierdzając najczęściej kodem SMS.
Przelewy wewnątrzbankowe tego rodzaju są księgowane od razu, natomiast te międzybankowe zgodnie z systemem Elixir – zwykle na następny dzień roboczy. Możemy też wysłać przelew ekspresowy, który może być u odbiorcy nawet w kilka minut, ale to dodatkowy koszt.
Przelewy przez system płatności on-line
Druga opcja to przelewy internetowe realizowane przez systemy płatności on-line. Najczęściej korzystają z nich sklepy internetowe jako usługa PayByLink. To wygodna, bezpieczna i szybka metoda płatności, która potrafi także przyspieszyć czas wysyłki – od razu po dokonaniu wpłaty odbiorca otrzymuje powiadomienie, także w przypadku przelewów międzybankowych.
Gdy chcemy zapłacić przez system płatności on-line, nie musimy też wypisywać całego formularza – jest on uzupełniony automatycznie, a my musimy tylko potwierdzić transakcję kodem SMS. Od płacącego taką metodą w sklepie internetowym nie są pobierane dodatkowe opłaty.
Przelewy tego rodzaju używane są też do przekazywania pieniędzy pomiędzy osobami prywatnymi – to dobry wybór wtedy, gdy liczy się czas przelewu międzybankowego, ale musimy pamiętać o tym, że firma pobierze od nas najczęściej drobną opłatę.