Badanie czynności serca

doktor ekg - doktoreg (11) .jpg

Serce to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Niestety bardzo często jego funkcjonowanie zostaje zaburzone przez różne choroby. Aby szybko wykryć czynnik wpływający negatywnie na pracę serca, stosuje się wiele badań, w tym holter EKG.

EKG holter — co to za badanie?

Jest to całkowicie bezpieczne badanie elektrycznej czynności serca. Można je bez obaw wykonać u osób dorosłych oraz dzieci. Badanie przeprowadzane jest przez 24 godziny, w tym czasie możliwe jest uchwycenie dynamicznych zmian pracy serca. Wiele zaburzeń ujawnia się nocą, dzięki dobowej obserwacji można je z łatwością uchwycić.

EKG holter — przebieg badania

Do przeprowadzenia badania niezbędna jest aparatura składająca się z rejestratora oraz elektrod. Elektrody przyczepiane są do uprzednio oczyszczonej skóry klatki piersiowej, są one połączone z rejestratorem. Rejestrator to niewielkie urządzenie posiadające specjalne etui, które można przypiąć na brzuchu, dzięki temu nie przeszkadza on w codziennych czynnościach.W trakcie badania należy zachowywać się tak, jak każdego innego dnia – sprawi to, że wyniki będą miarodajne i pokażą, jak reaguje serce podczas danej sytuacji. Jeżeli pacjent jest aktywnym sportowcem, nie powinien on rezygnować z aktywności.Po określonym czasie urządzenie jest ściągane, a wyniki zgrywane są do komputera, gdzie poddawane są analizie. Analiza dokonywana jest przez lekarza kardiologa.Podczas analizy badania pod uwagę brane są różne czynniki. Wyniki uzależnione są od płci, wieku oraz trybu życia pacjenta. Nie warto interpretować wyników na własną rękę.

EKG holter — wskazania do badania

Często tylko dzięki badaniu holter EKG można wykryć chorobę. Wskazaniem do wykonania badania są częste bóle głowy, zasłabnięcia lub omdlenia. Jeżeli pacjent przeszedł zawał serca powinien poddać się badaniu. Dzięki temu będzie można określić czy serce otrzymuje odpowiednią ilość tlenu oraz, czy pacjent zagrożony jest kolejnym zawałem. Wskazaniem do badania jest kołatanie serca oraz jego nierówna praca. Pacjentki w ciąży, których serce bije nieregularnie powinny poddać się badaniu. Również osoby z rozrusznikiem serca co jakiś czas powinny odbyć badanie, aby sprawdzić, czy wszczepione urządzenie działa dobrze.