Najczęściej choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka osób starszych, ale również diagnozowana jest u osób w młodszym wieku. To najczęściej spotykane schorzenie układu ruchu. Jak można rozpoznać jego symptomy? Jak odbywa się diagnostyka i leczenie?
Zwyrodnienie stawów (osteoathritis) jest niezapalną, przewlekłą i postępującą chorobą, która obejmuje całe stawy, w tym ich chrząstkę, torebkę stawową, więzadła, błonę maziową oraz mięśnie okołostawowe. Skutkuje w nadmiernej sztywności oraz bólu stawów, a także może prowadzić do ich zniekształceń.
Zwyrodnienie stawów dotyka głównie:
- stawów kolanowych
- stawów biodrowych
- stawów palców rąk i stóp
- kręgosłupa
Warto jednak wskazać, że może ono dotyczyć każdego stawu. Choroba może mieć postać pierwotną, o nieznanej przyczynie – ryzyko zachorowania zwiększa się wtedy wraz z wiekiem. Może być też związana z innymi schorzenia czy urazami, na przykład cukrzycą, nadczynnością przytarczyc, RZS (Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów).
Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów:
- nadmierna sztywność stawów
- ograniczenie ruchomości stawu
- dolegliwości bólowe ze strony stawu
- trzeszczenia stawu
- poszerzenia obrysów stawu
- zniekształcenia stawu
Diagnostyka zwyrodnienia stawów
Choroba jest diagnozowana przez lekarza na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badań RTG. Tego rodzaju badania kliniczne w Poznaniu można wykonać w różnych placówkach państwowych i prywatnych. Niekiedy w diagnostyce stosuje się również inne badania, w tym między innymi tomografię komputerową, USG, rezonans magnetyczny w zależności od zapotrzebowania.
Leczenie zwyrodnienia stawów
Głównym celem kuracji jest zmniejszenie albo usunięcie dolegliwości dotykających pacjenta. Dzięki odpowiednio dobranym lekom można opóźnić lub zahamować proces niszczenia stawu, a także uzyskać większy komfort życia. Lekarz może polecić także pacjentowi zrzucenie nadmiaru kilogramów, większą aktywność fizyczną, różnego rodzaju zabiegi, na przykład krioterapię, masaże, odciążenie stawu przez korzystanie z ortez, chodzików, lasek.