Ile kosztuje kredyt dla firm? W jakiej formie go zaciągnąć?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z działalnością gospodarczą niejednokrotnie borykają się z brakiem kapitału, który posłuży rozwinięciu własnego biznesu. Z tego też powodu przedsiębiorcy chętnie decydują się na zaciągnięcie kredytu.

Rodzaje kredytów

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, najpopularniejszym sposobem na finansowanie działalności firmy jest kredyt bankowy. Z analiz wynika, że ponad 60% całego finansowania europejskich firm pochodzi właśnie od banków. Właściwie możemy wyróżnić trzy rodzaje kredytów dla firm. Pierwszym jest kredyt dla nowych firm – udzielany przedsiębiorcom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Zazwyczaj ma on znacznie wyższe oprocentowanie niż inne kredyty dla przedsiębiorców. W efekcie całkowite koszty zobowiązania są wyższe. Dlaczego? Bo w takim przypadku udzielnie kredytu wiążę się ze sporym ryzykiem – firma, której udzielane jest wsparcie, nie posiada przecież jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku. Kolejnym rodzajem jest kredyt inwestycyjny, który jest przeznaczany na rozwój bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Z reguły jest on udzielny w dużych kwotach oraz na długi okres. Mogą się o niego ubiegać firmy z określonym stażem działalności. Szanse na jego otrzymanie są spore, bo istnieje mniejsze ryzyko kredytowe, niż w przypadku nowych firmach. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju kredyt – z uwagi na swój charakter – wymaga często zabezpieczenia, którym może być np. nieruchomość należąca do firmy. Ostatnim rodzajem jest natomiast kredyt obrotowy. Jest on polecany firmom, które potrzebują kapitału na pokrycie najpilniejszych wydatków. To właśnie po niego mogą sięgnąć przedsiębiorcy, gdy chcą wesprzeć swoją działalność, czy też umożliwić jej dalszy rozkwit. Można go przeznaczyć na przykład na zakup wyposażenia, pokrycie wydatków związanych z zatrudnieniem pracowników czy na inwestycje w zapasy. Są to kredyty krótkoterminowe.

Od czego zależy koszt kredytu?

Głównymi czynnikami mającymi wpływ na koszty kredytu są przede wszystkim prowizja i marża. Na tym jednak nie koniec. Banki oferując kredyty wymagają również wykupienia ubezpieczenia czy też naliczają opłatę przygotowawczą. Poza tym na koszty kredytowe wpływ ma również rodzaj zabezpieczenia i cel kredytowania. Na przykład te zabezpieczone nieruchomością są tańsze niż te, które nie wymagają żadnego zabezpieczenia. Ryzykowny cel kredytowania natomiast – w przypadku kredytu inwestycyjnego dla nowej firmy – może sprawić, że kredyt będzie droższy. Kolejne koszty dotyczą zmiany warunków umowy, a także nieregularnej spłaty transz kredytu. Każde ponaglenie do zapłaty raty również objęte jest opłatą. Z tego też powodu przed zaciągnięciem kredytu warto dowiedzieć się, czym kierować się przy zawieraniu umowy pożyczki na firmę. Pamiętajmy również, aby poznać różne oferty i usługi – zarówno samych banków, jak i innych instytucji oferujących zastrzyk gotówki. Pożyczki dla firm rankomat.pl na przykład pozwalają firmom otrzymać pożyczkę online. Całą procedurę możemy więc załatwić bez wychodzenia z biura czy domu.