Piasek nerkowy – jak się go pozbyć z organizmu?

Kolka nerkowa to dolegliwość, która potrafi rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. Problemy zaczynają się w momencie, gdy jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. To przypadłość wyjątkowo nieprzyjemna, a w przypadku ataku kolki nerkowej, konieczna może być wizyta u specjalisty. Niezbędna jest zatem profilaktyka, dzięki której zminimalizujemy ryzyko wystąpienia problemu. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy!

Jak powstają kamienie nerkowe?

By móc skutecznie uporać się z problemem kamieni nerkowych, musimy dowiedzieć się, w jaki sposób powstają. Mocz przepływający przez nasz układ moczowy, może zawierać w sobie nierozpuszczalne związki, takie jak sole kwasów i minerałów. Gdy staje się on roztworem przesyconym, dochodzi do wytrącenia się niewielkich kryształków, zwanych piaskiem nerkowym. Część piasku wydalamy wraz z moczem, jednak jego niewielkie ilości mogą osadzać się w nerkach.

Z czasem osad zaczyna się kumulować, aż do momentu, gdy uformują się z niego kamienie nerkowe. Wtedy może dojść również do ataku kolki – gdy kamień jest zbyt duży, może utknąć w moczowodzie.

Piasek nerkowy – jak się go pozbyć?

Podstawą profilaktyki w przypadku kamicy nerkowej jest właściwe nawadnianie organizmu. Celem jest zwiększenie diurezy, czyli przepływu moczu. Dzięki temu niewielkie cząsteczki piasku nerkowego są wypłukiwane z organizmu, co utrudnia formowanie się większych złogów i kamieni.

Warto trzymać się zaleceń dotyczących dziennej ilości płynów – dla osoby dorosłej powinno to być od 2 do 2,5 litra wody (w przypadku kamicy cystynowej nawet do 3-4 litrów). Istotne jest zwiększenie spożycia wody przed snem – w nocy diureza spada, co sprzyja formowaniu się kamieni.

Sięgajmy przede wszystkim po wodę, najlepiej nisko zmineralizowaną. W profilaktyce kamicy nerkowej należy unikać m.in., soków jabłkowych oraz grejpfrutowych – zawierają one składniki sprzyjające powstawaniu złogów. Warto sięgać również po środki moczopędne, np. Fitolizyna pasta. 5 g preparatu należy rozpuścić z połową szklanki ciepłej wody i pić 3-4 razy w ciągu doby.

Zmień tryb życia dla zdrowia nerek

Skuteczne zapobieganie chorobom układu moczowego wymaga także innych zmian – przede wszystkim o charakterze żywieniowym. Warto zadbać o to, co ląduje na naszym talerzu. W zależności od rodzaju kamicy (moczanowej, szczawianowej, fosforanowej, cystynowej, wapniowej), dieta będzie trochę inna – pamiętajmy jednak by sięgać po warzywa i owoce, zwłaszcza te obfitujące w błonnik. Ograniczajmy przy tym spożycie białka zwierzęcego, soli i wysoko przetworzonych produktów. Pamiętajmy też o aktywności fizycznej. Ruch ułatwia przesuwanie się złogów w układzie moczowym, co umożliwia jego późniejsze wydalenie.