Oprawki do okularów – dobierz je właściwie

Odpowiedni dobór oprawek, to zaraz po wyborze szkieł, druga najważniejsza decyzja podczas zakupu okularów korekcyjnych. Od dobrze dobranych oprawek będzie zależała nie tylko nasza prezencja, ale również komfort użytkowania. Wybór różnorodnych modeli jest bardzo duży. Jak zatem zdecydować się na oprawki do okularów idealne dla nas?

Jakie cechy powinny mieć oprawki do okularów?

Chcąc dobrze wyglądać w okularach, musimy przede wszystkim dobrze się w nich czuć. Najważniejsze w doborze oprawek do okularów jest więc wygoda w noszeniu, zgodnie z przeznaczeniem – np. do pracy przy komputerze, jazdy samochodem czy na co dzień. Zamierzony rezultat osiągniemy, gdy spełnimy kilka wymogów:

  • Kontrast – rodzaj oprawek będzie najlepiej dobrany do naszego kształtu twarzy, jeśli będzie z nią kontrastował;
  • Proporcje – przy małej twarzy nie zakładajmy dużych oprawek i odwrotnie;
  • Linia brwi – oprawki okularów korekcyjnych nie powinny sięgać powyżej linii brwi;
  • Wygoda – dolna część oprawek nie powinna przylegać do policzków ani uciskać nosa, boków głowy czy uszu.

Należy jednak pamiętać, że każdy z nas ma swój niepowtarzalny charakter, styl, inny kolor skóry i włosów oraz szuka okularów pod kątem różnego rodzaju potrzeb. Tym samym, oprawki do okularów u jednej osoby będą prezentowały się świetnie, u drugiej już nie.

Oprawki do okularów damskie i męskie

Odpowiednie oprawki do okularów powinny pasować do danej osoby – kształtu jej twarzy oraz usposobienia. Czasami pojawia się wątpliwość, czy dane oprawki to model damski czy męski i czym się różnią. Najczęściej twarz mężczyzny jest większa niż twarz kobiety. Dlatego też okulary korekcyjne męskie mają dużo większy rozstaw oprawek w przeciwieństwie do okularów damskich. Przyjęło się również, że oprawki do okularów dla kobiet są zazwyczaj wykonane z lżejszych materiałów. Najczęściej posiadają też łagodniejszy kształt.

W ofercie okularów można znaleźć okulary, które pasują zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Ich rozmiar został ujednolicony, tak aby dopasować się do typowych twarzy męskich i damskich. W przypadku okularów unisex oprawki są najczęściej wykonane z bardziej elastycznych materiałów, co pozwala na ich łatwiejsze dostosowanie do kształtu twarzy. Kolorystyka tego typu oprawek jest zazwyczaj bardziej stonowana i neutralna.

Oprawki do okularów – trendy 2019 roku

Wybór oprawek do okularów jest bardzo duży, ale w 2019 króluje kilka szczególnych trendów. Oto one:

  • Oprawki przezroczyste – okulary z takimi oprawkami z pewnością zwracają uwagę i spodobają się wszystkim, którzy lubią ekstrawagancję i oryginalność. Posiadają różne kształty i grubość. U kobiet pozwalają na wyeksponowanie makijażu.
  • Kocie oko – tego typu oprawki pasują do większości kształtów twarzy. Nadają jej smukłości i tajemniczości. Do wyboru mamy całe mnóstwo modeli – grubsze, cienkie, w wielu kolorach i wzorach. Pasują zarówno na co dzień, jak i na oficjalne wyjścia.
  • Intensywny kolor – oprawki w odważnym kolorze święcą triumfy wśród trendów 2019 roku. Najmodniejsze będą oprawki w kolorze czerwieni, burgundu oraz turkusu. Takie okulary sprawią, że na pewno będziesz się wyróżniać.

Wybór różnego rodzaju oprawek do okularów jest bardzo duży. Wśród modeli możesz trafić na okulary typowo damskie, męskie, ale także unisex – odpowiednie dla obu płci. Jeśli wciąż masz wątpliwości dotyczące wyboru oprawek, poproś o pomoc optyka, który z pewnością doradzi Ci jakie najlepiej pasują do Twojej twarzy.