Wyjeżdżasz do pracy jako opiekunka w Niemczech? Sprawdź agencję

Pierwszy wyjazd do opieki w Niemczech zawsze wiąże się z obawami i stresem. Jest to zupełnie nowa sytuacja – trudno się więc dziwić, że w Twojej głowie rodzi się wiele pytań. Jak szukać pracy? Co zrobić, żeby nie natknąć się na oszustów? W jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo? Przede wszystkim sprawdź firmę, z którą chcesz nawiązać współpracę.

Przypatrz się, jak działa firma oferująca pracę w niemieckiej opiece

Istnieje kilka ważnych kryteriów, którymi warto kierować się przy wyborze agencji oferującej pracę dla opiekunek w Niemczech. Jeśli firma, która przykuła Twoją uwagę, nie spełnia jednego lub dwóch z nich – nic straconego. Nie musisz od razu przekreślać danej agencji. Przyjrzyj się całokształtowi jej działania, ale bądź czujna. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie pośrednika, który:

Działa legalnie, czyli ma zgłoszoną działalność gospodarczą. Możesz zweryfikować ten fakt na własną rękę, w Internecie. Sprawdź, czy agencja posiada wpis w ewidencji działalności gospodarczej albo w Krajowym Rejestrze Sądowym. Znajdziesz tam informacje o tym, od ilu lat działa agencja, a także dane dotyczące jej siedziby.

Posiada certyfikat – w naszym kraju tylko licencjonowane firmy mogą wysyłać opiekunki do pracy w Niemczech. Czy wybrana przez Ciebie agencja może pochwalić się wpisem do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia? Jeśli tak – z pewnością jest warta uwagi.

Ma adres fizyczny – w ogłoszeniu rekrutacyjnym powinna się znaleźć lokalizacja siedziby agencji. Jeśli nie możesz jej odszukać, zadzwoń na podany w ofercie numer telefonu i po prostu zapytaj o adres. Rozmówca powinien go podać bez żadnego problemu.

Współpracuje z zagranicznym pośrednikiem – dobre agencje nawiązują współpracę z podmiotami zagranicznymi, które pośredniczą w znajdowaniu rodzin seniorów.

Dowiedz się też, czy dana firma wysyłała już wcześniej ludzi do pracy w opiece nad seniorami. Pomocne okażą się też opinie znajomych opiekunek oraz ludzi w Internecie. Pamiętaj jednak, że ile osób, tyle opinii – finalnie Twoje odczucia mogą być zupełnie inne.

Sprawdź dokumenty, które przedstawia agencja

Niektóre firmy wysyłają umowy pocztą, inne oczekują, że nowa opiekunka osobiście przyjedzie do ich siedziby. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest do przyjęcia. W przypadku korespondencji na odległość warto przyjrzeć się przysłanym dokumentom. Jeśli coś jest niejasne, nie bój się zadzwonić do konsultanta i zapytać o szczegóły. Umowa powinna zawierać najważniejsze informacje o miejscu zatrudnienia, czasie pracy, jej rodzaju, warunkach i wysokości wypłaty. Zweryfikuj, czy podane wynagrodzenie to kwota netto, czy brutto. Wielu nieuczciwych pracodawców zamieszcza w ogłoszeniach czy umowach kwoty brutto, aby wyglądały atrakcyjniej. I przede wszystkim miej ograniczone zaufanie do firm, które proponują Ci nierealnie wręcz wysokie wynagrodzenie.

Zanim zostaniesz opiekunką w Niemczech, zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Legalnie działające agencje proponują umowy, według których mają obowiązek odprowadzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Zapytaj więc konsultanta, czy firma, z którą chcesz wyjechać do opieki w Niemczech, zapewnia pracownikom druki A1. Jest to dokument, w którym ZUS poświadcza, że jesteś osobą ubezpieczona i pracujesz legalnie za granicą. Powinnaś otrzymać także kartę EKUZ, która upoważnia do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej w krajach europejskich i potwierdza Twoje ubezpieczenie zdrowotne.

Firma chce płatności za pośrednictwo? To powinien być sygnał ostrzegawczy. Wielu nieuczciwych pracodawców w ten sposób wykorzystuje pośpiech i zaufanie kandydatów do pracy w opiece w Niemczech. Bądź więc ostrożna i dobrze się zastanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. W końcu nikt nie zadba o Ciebie lepiej niż Ty sama.

A jeśli szukasz legalnej, uczciwej i dobrze płatnej pracy w niemieckiej opiece, sprawdź najnowsze ogłoszenia na SenioPort: opieka Niemcy oferty.