Naszywki na ubrania jak naszyć?

Kiedy znajdziesz dziurę w swoim ubraniu, nie wyrzucaj go po prostu. Łatanie ubrań jest łatwe i niedrogie. Łata może również sprawić, że stare ubranie znów będzie wyglądać jak nowe.

Kupując ubrania nie kupuj ubrań, które są za małe.

Kiedy kupujesz ubrania, nie kupuj ubrań, które są zbyt małe. Jeśli to zrobisz, wtedy łatki nie będą mogły się zmieścić na ubraniach.

Kupuj ubrania, które pasują. Nie kupuj też ubrań, które są za duże! Nie ma sensu kupować koszuli, jeśli jest za duża i ma miejsce na dwie osoby w środku… i na pewno nie ma sensu kupować pary spodni, jeśli są tak małe, że zakrywają tylko kolana!

Zamiast tego, zawsze przymierz kilka różnych rozmiarów przed podjęciem decyzji, który z nich pasuje najlepiej, ponieważ każda marka robi swoje produkty inaczej i to, co działa idealnie z jednym zestawem może nie działać w ogóle z innym zestawem kupionym z zupełnie innego sklepu lub strony internetowej całkowicie!

Jeśli twoje ubrania są za małe, będziesz szył łatki.

Kiedy masz już swoją naszywkę, nadszedł czas, aby przyszyć ją do ubrania. Jeśli używasz igły i nici, wykonaj następujące kroki:

 • Przyłóż naszywkę w wybranym miejscu na ubraniu lub elemencie garderoby; upewnij się, że ma ona wystarczająco dużo miejsca wokół siebie, aby po przyszyciu wokół krawędzi naszywki pozostało wystarczająco dużo materiału, aby zakryć wszelkie szwy (w ten sposób nikt ich nie zobaczy).
 • Umieść rękę wewnątrz jednej strony ubrania i podciągnij nieco do góry, aby było miejsce na to, co zaraz zrobisz: zszywanie! Przeciągnij przez co najmniej dwie pętle tylko z tyłu (BSO). Kontynuuj, aż wszystkie cztery strony zostaną zszyte wystarczająco bezpiecznie, tak że kiedy ktoś założy ten element odzieży, nie będzie czuł żadnego dyskomfortu z powodu ciasnoty spowodowanej małymi dziurkami, z których te nici zostały przeciągnięte przez BSO, oryginalnie upewniając się, że nie oderwą się one albo nawet nadal będą przymocowane razem jako całość, zanim zaczniesz ten proces od nowa z pozostałymi trzema rogami; powtarzaj kroki 1-4, aż skończysz zszywać wszystkie cztery rogi bezpiecznie zamknięte, nie pozostawiając żadnych otworów wystarczająco dużych dla owadów/owadów/złodziei itp,

Łatki mają za zadanie ukryć plamy na ubraniach.

Jeśli chodzi o ubrania, to łatki służą do ukrywania plam na nich. Te łaty mogą być wykonane z tkaniny, i są one szyte na ubrania za pomocą igły i nici. Szwy będą następnie trzymać łatę w miejscu, tak że nikt nie może zobaczyć go z daleka.

Dobrą rzeczą w tych łatach jest to, że są one usuwalne, jeśli chcesz je usunąć; jednak należy pamiętać, że usunięcie ich może mieć wpływ na integralność lub jakość odzieży, a także jej wygląd.

Łaty nie schodzą łatwo.

Kiedy szukasz dodać łatę do ubrania, ważne jest, że łata nie zejdzie łatwo. Powodem tego jest to, że po przyszyciu łatki, powinna ona pozostać na miejscu przez długi czas i nie odklejać się przy regularnym użytkowaniu odzieży. Najprostszym sposobem, aby upewnić się, że tak się stanie, jest wybór odpowiedniej tkaniny przy wyborze rodzaju materiału, który chcesz użyć jako łaty.

Jeśli łata idzie na skórze lub zamszu, to najlepiej, jeśli użyjesz kleju do skóry, a nie szyć je razem, jak to zapewni, że pozostają one dołączone nawet po praniu i noszenia wiele razy w czasie!

Naszywki na ubraniach przyszywa się za pomocą igły i nici.

 • Do przyszycia łatek potrzebne są igła i nitka.
 • Igła to igła do szycia, nić to nić.
 • Jeśli nie masz obu tych przedmiotów, możesz użyć dowolnego innego mocnego, cienkiego materiału, takiego jak sznurek lub nić dentystyczna; upewnij się tylko, że jest on wystarczająco mocny, aby przejść przez tkaninę bez złamania!

Użyj łatki, jeśli nie możesz usunąć plamy z ubrania.

Istnieją trzy sposoby, na które można użyć łatki:

 • Aby zakryć plamę na ubraniu, której nie można usunąć.
 • Aby przykryć plamę na ubraniu, która została usunięta.
 • Aby naprawić uszkodzoną lub podartą odzież.

Niektóre plamy są nie do usunięcia, więc musisz je zakryć.

Niektóre plamy są niemożliwe do usunięcia, ale można je zakryć używając łatki.

Jeśli masz plamę na ubraniu, której nie można usunąć poprzez pranie i suszenie, nie zaleca się prania odzieży, ponieważ uczyni to plamę trwałą i trudną do usunięcia w przyszłości. Niektóre plamy można usunąć za pomocą rozpuszczalnika, takiego jak aceton lub amoniak; jednak te chemikalia mogą uszkodzić niektóre tkaniny, takie jak jedwab lub wełniane garnitury. W takim przypadku nie należy używać rozpuszczalników na ubraniach.

Niektóre tkaniny nie przyjmują łatek.

Niektóre tkaniny są zbyt delikatne, by je łatać. Łaty mogą się poluzować lub postrzępić, zwłaszcza jeśli są przyszywane maszynowo.

Patchwork jest również trudny, gdy tkanina ma inny wzór splotu, ponieważ może być trudno dopasować wzory tak, aby wyglądały jak gdyby nigdy nie były rozdarte w pierwszej kolejności.

Łata powinna być z tej samej tkaniny co łatane ubranie.

Aby upewnić się, że łatka jest niewidoczna, powinna być z tej samej tkaniny co ubranie. Kolor i tekstura również powinny być podobne. Płatek powinien być również tej samej wielkości, grubości i kształtu.

Łata będzie trwała tak długo, jak trwa ubranie, jeśli jest prawidłowo przyszyta.

Naszywki na ubrania przyszywa się za pomocą igły i nici. Powinny być przyszyte na zewnątrz ubrania, tak aby były łatwo widoczne. Łata powinna być wykonana z tego samego materiału co naprawiane ubranie, ale są wyjątki od tej reguły. Na przykład, jeśli masz podarte dżinsy i chcesz umieścić w nowej kieszeni lub łaty nad nim, ponieważ nie było warto naprawiać całą parę dżinsów tylko dla jednej kieszeni, a następnie można użyć innego rodzaju materiału, takie jak tkaniny dżinsowej lub skóry. Należy również upewnić się, że materiał, którego używamy jest wystarczająco mocny, aby spełnić swoje zadanie: jeśli robimy dziurkę na guzik od podstaw, to przeszywamy kilka warstw jednocześnie (cztery), aby nie było przerw między nitkami przy wyciąganiu pod napięciem później w dół drogi!

Kiedy wszystko jest już prawidłowo wycięte i gotowe do pracy, przychodzi czas na samo szycie, które omówię w następnej kolejności, ale najpierw porozmawiajmy o tym, jaki rodzaj

Aby naprawić własne ubranie, trzeba umieć szyć.

Szycie łatek na ubraniach nie jest trudne. Wymaga jedynie odrobiny praktyki, trochę cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Będziesz chciał się upewnić, że masz następujące elementy:

 • igła i nitka (biała lub w pasującym kolorze)
 • szpilki
 • maszyna do szycia (opcjonalnie)
 • nożyczki

Podsumowanie

Nie jest to trudne do zrobienia, ale wymaga trochę czasu i cierpliwości.