Bilet na autobus w twoim telefonie – jak to działa?

Coraz więcej samorządów w Polsce decyduje się na usługi polegające na łatwiejszej płatności za przejazdy autobusami i tramwajami w ramach komunikacji miejskiej. Obecnie hitem są bilety na telefon – wystarczy mieć przy sobie swój smartfon, aby w parę sekund kupić przez niego bilet!

Przez smartfony możemy obecnie realizować różnego rodzaju transakcje – możemy płacić przelewami, możemy także wykorzystać karty. Banki wprowadzają również usługi polegające na zamianie telefonu w mobilną kartę płatniczą – wystarczy wtedy przełożyć telefon do czytnika i opłacić zakupy.

Na fali popularności płatności mobilnych pojawiły się też aplikacje pozwalające na zakup biletów MPK. Obecnie są one dostępne już w kilkudziesięciu miastach w Polsce, między innymi w takich jak Kraków, Warszawa, Łódź, Częstochowa, Rzeszów bilety kupujemy wtedy na smartfonie, więc nie musimy posiadać ze sobą gotówki.

Zalety biletu w telefonie:

  • oszczędność czasu – nie trzeba stać w kolejkach do biletomatów albo do kiosków, aby kupić bilety
  • mniejszy stres – nie denerwujemy się, że może uciec nam autobus albo tramwaj
  • możliwość zakupu biletów 24h na dobę – możemy wykonać transakcje również w środku nocy czy w święta
  • brak potrzeby posiadania gotówki – nie musimy mieć ze sobą odliczonej gotówki, aby dokonać zakupu biletu

Zatem, jak możemy kupować bilety przez telefon? Przede wszystkim musimy pobrać do tego odpowiednią aplikację. Obecnie jedną z najczęściej używanych jest aplikacja mPay, którą wykorzystuje wiele miast w kraju. Jest ona dostępna na systemy Android, iOS oraz Windows. Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji, potem zakładamy w niej swoje konto. Podajemy wtedy również preferowaną metodę płatności – możemy podpiąć własną kartę albo możemy również zapłacić z użyciem specjalnej portmonetki elektronicznej, która doładowywana jest przelewem. Gdy chcemy kupić bilet, uruchamiamy aplikację (musimy mieć wtedy dostęp do internetu), wybieramy typ biletu i zatwierdzamy transakcję. Bilet jest opłacany i zapisywany na naszym koncie i to wszystko!