Trzy sposoby ochrony tarasu przed słońcem?

Ciepłe dni to czas w którym jak najwięcej czasu chce się spędzać na świeżym powietrzu oraz w otoczeniu przyrody. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na organizację tarasu blisko swojego domu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne oraz komfortowe, które doskonale sprawdza się w ciepłe letnie dni i umożliwia spędzenie czasu z rodziną czy w gronie przyjaciół przy grillu czy grze planszowej.

Ochrona tarasu przed słońcem

Bardzo ważną kwestią organizacji tarasu jest stworzenie odpowiedniego zadaszenia, które ochroni przed zbyt dużą ilością promieni słonecznej oraz zapewni większą dozę prywatności na tarasie, co jest szczególnie ważne w kontekście sąsiadów zamieszkujących działki obok.

Istnieje kilka sposobów na zadaszenie tarasu. Niektóre z nich są sposobami, które można stosować doraźnie, inne zaś wymagają zamontowania specjalnych konstrukcji – jednak dzięki temu są to rozwiązania na kilka lat. Wybór odpowiedniego rodzaju ochrony tarasu przed słońcem zależy zależy przede wszystkim od potrzeb oraz preferencji danej osoby. Warto więc poznać kilka sposobów na ograniczenie dopływu słońca i światła na taras oraz przemyśleć, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

3 sposoby na zadaszenie tarasu

Najprostszym sposobem na ochronienie tarasu przed słońcem jest zamontowanie parasola. Jest to stosunkowo tani wydatek. Jego zaletą jest możliwość dowolnego ustawienia parasola, tak aby zasłonić aktualną pozycję słońca. Niestety bardzo często trudno jest znaleźć wygodne miejsce na ustawienie parasola, tak aby nie przeszkadzał oraz zasłaniał komfortowo cały taras. Parasol kiepsko spisuje się również podczas wiatru czy deszczu – istnieje duże ryzyko, że może wtedy ulec zepsuciu i uszkodzeniu.

Coraz bardziej popularnym w Polsce rozwiązaniem na zadaszenie tarasu i ochronę przed słońcem jest zamontowanie markizy. Jej zaletą jest fakt, że może ona stanowić dodatkową ozdobę oraz może być swobodnie zwijana i rozwijana za pomocą mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. Dzięki temu można swobodnie dopasowywać zadaszenie do aktualnych warunków. Markiza jest w większości montowana w wygodnej kasecie lub bez niej. Istnieje możliwość wyboru dowolnego wzoru – popularne są dwukolorowe markizy w pasy, które swoim wyglądem przypominają greckie ogródki działkowe i tarasy.

W ochronie tarasu przed słońcem idealnie sprawuje się również drewniana konstrukcja, jaką jest pergola. Można ją dodatkowo pokryć tworzywem sztucznym o przyciemnionym kolorze, co ograniczy wpadanie promieni słońca. Pod pergolą jest jednak w większości przypadków bardzo duszno, ponieważ cechuje się słabą wentylacją. Innym sposobem na zagospodarowanie pergoli jest pokrycie jej roślinnością – wymaga to niestety trochę cierpliwości. Winogron czy bluszcz, który pokrywa drewnianą konstrukcję daje świetną ochronę przed słońcem w letnie dni oraz wygląda bardzo naturalnie.