5 rzeczy, które warto zrobić przed zakupem smartfona

Dobre smartfony kosztują niestety o wiele więcej, niż dawniej telefony komórkowe. Czasami jest to inwestycja na kilka lat, coraz częściej jednak na dwa, góra trzy lata. Warto jednak podkreślić, że ogrom funkcji, jakie spełniają dzisiejsze urządzenia (aparaty fotograficzne, plannery, budziki, przeglądarki internetowe i wiele więcej) wymaga, by produkt działał sprawnie, szybko i bezawaryjnie. Dlatego warto zobaczyć, co możemy zrobić, by wybrać jak najlepiej. Przygotowaliśmy kilka porad.

Po pierwsze: dowiedz się więcej

Na początek dobrze się zastanów, do czego będziesz potrzebował smartfona. Możesz sobie wypisać na kartce funkcje, które chcesz koniecznie mieć. Jeżeli dotąd kierowałeś się przy zakupie marką czy ładnym designem, warto poznać pewne zagadnienia, żeby wiedzieć, czy aby sprzedawca nie wyprowadza nas w pole doradzając jakiś model. Warto rozróżniać pamięć RAM od tej wbudowanej czy wiedzieć dlaczego nie powinniśmy się kierować ilością megapikseli, jeżeli chodzi o jakość zdjęć.

Po drugie: oglądaj i czytaj recenzje

Dobrym pomysłem jest zobaczenie kilku filmów z testami telefonów przygotowanych przez różnych blogerów czy też przez redakcje techniczne magazynów zajmujących się nowymi technologiami. Minusem tego rozwiązania jest to, że czasami zdarza się, że takie testy mogą być niemiarodajne, bowiem bloger dostając telefon do prób chce odwdzięczyć się marce i mówi o niej wyłącznie w superlatywach. Warto więc przeglądać więcej niż jedną recenzję i po prostu mieć nosa – niemożliwe jest w końcu, by telefon nie miał ani jednej wady. Dobrym przykładem, jeżeli chodzi o specjalistów zajmujących się testowaniem, jest strona https://android.com.pl/, gdzie znajdziemy mnóstwo dobrze opisanych recenzji, które na pewno pomogą w zakupie smartfona. Możemy nawet potraktować ten serwis jako swoistą porównywarkę telefonów – oczywiście pod warunkiem, że będziemy potrafili wyszukać w nim odpowiednie treści. Bo istnieją też proste, przejrzyste i łatwe w obsłudze typowe porównywarki, o czym piszemy poniżej.

Po trzecie: korzystaj z porównywarek telefonów

Mając już kilka modeli na oku, warto skorzystać z porównywarek telefonów. W szybki i łatwy sposób sprawdzimy co ze smartfonów, które nam się podobają, najlepiej wybrać pod względem parametrów. W takiej porównywarce najczęściej umieszcza się urządzenia w tabelce i krok po kroku analizuje, które z nich mają lepsze podzespoły, oprogramowanie, wymiary, baterię czy procesor. Na pewno zdarzy się tak, że jeden model będzie miał lepszy aparat, drugi natomiast większą pamięć. Wtedy musimy poważnie się zastanowić co wybrać – w zależności od tego, co jest nam bardziej potrzebne. To dobra opcja dla osób, które nie ufają recenzjom innych i polegają wyłącznie na swojej wiedzy.

Po czwarte: popytaj znajomych

Kto jak kto, ale przyjaciel, kumpel czy szwagier doradzą ci najlepiej – szczególnie, gdy posiadają model, o którym marzysz. Będziesz też mógł z nimi porozmawiać o ich odczuciach, o tym jak się telefon zachowuje po pewnym czasie, zobaczysz zdjęcia jakie robią zwykli ludzie. Na pewno chętnie udzielą ci pomocy, a w razie potrzeby odradzą zakup. Pamiętaj jednak, że są to subiektywne odczucia, które nie zawsze są w pełni zgodne z rzeczywistością.

Dzisiejsze smartfony to prawdziwe skarby jeżeli chodzi o mnogość funkcji. Zastępują wielu osobom inne urządzenia, bez których jeszcze kilka lat temu by się nie obeszli. Dobrze więc, że mamy dziś możliwość skorzystania z porównywarek telefonów i innych narzędzi, dzięki którym zakup będzie w pełni przemyślany.