Dobry program antywirusowy to podstawa w przypadku każdego posiadacza komputera stacjonarnego czy przenośnego. Niewiele osób wie jednak, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tzw. antywirusa.
Dobry program antywirusowy to podstawa w przypadku każdego posiadacza komputera stacjonarnego czy przenośnego. Niewiele osób wie jednak, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tzw. antywirusa.
Detekcja i warstwa ochronna
Kluczowe znaczenie przy wyborze programu antywirusowego ma detekcja. Od tego czynnika zależy jak szybko i jak dużo wirusów może dane oprogramowanie odnaleźć. Warto stawiać na najwyższy poziom ochrony. W praktyce większość popularnych antywirusów oferuje detekcję na poziomie około 100%.
Wiele osób jest zdania, że skanowanie na bieżąco plików przed znanymi wirusami jest wystarczającą formą ochrony. To jednak poważny błąd. Oprogramowanie złośliwe jest bowiem cały czas rozwijane. Nie wystarczy więc ochraniać swój sprzęt w czasie rzeczywistym. Dobrze jest postawić na program antywirusowy, który posiada dodatkowe warstwy ochronne. Komponent ochrony sieci może tym samym zablokować połączenia z podejrzanymi stronami internetowymi. W ten sposób wirusy nie wedrą się do systemu. Istotny jest firewall – zapora sieciowa chroniąca przed intruzami. W przypadku rodziców nieoceniona jest ponadto funkcja kontroli rodzicielskiej. Nie pozwala ona dzieciom na dostęp do nieodpowiednich dla nich stron. Dla dużych firm i korporacji spore znaczenie mają także ransomware i bankguard. To oprogramowanie szantażujące, które może zablokować dostęp do istotnych danych w komputerze i żądać zapłaty w zamian za ich odblokowanie.
Polityka prywatności – dlaczego taka ważna?
Dane z komputera stacjonarnego czy laptopa trafić mogą do dostawcy np. w celu sprawdzenia działania produktu i jego ulepszenia. Nie zawsze tak jednak jest. Dlatego przy zakupie antywirusa dobrze jest sprawdzić jak wygląda polityka prywatności jego dostawcy. Powinien on chronić pliki znajdujące się na komputerze w sposób bezpieczny i etyczny. Dane nie mogą znajdować się na serwerach zlokalizowanych poza krajami UE.
Funkcjonalność i użyteczność
Wiele osób przy wyborze programu antywirusowego kieruje się tylko pewnymi podstawowymi parametrami. Tymczasem w praktyce spore znaczenie może mieć łatwość jego obsługi. Dobry antywirus to oprogramowanie użyteczne. Wygląd interfejsu nie ma w tym przypadku dużego znaczenia. Program powinien być prosty w obsłudze i logiczny. Dobrze, gdy pomoc techniczna dostępna jest w języku polskim. Antywirus nie powinien być skierowany tylko do zaawansowanych informatycznie użytkowników komputerów.
Oczywiście warto także sprawdzić tzw. funkcje dodatkowe. Jednak nie zawsze w tym przypadku więcej znaczy lepiej. Antywirusy z wieloma funkcjonalnościami nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Lepiej na spokojnie zastanowić się nad tym, które opcje rzeczywiście są potrzebne i będą wykorzystywane. Jeśli w domu nie ma małych dzieci blokada rodzicielska nie jest niezbędna. Nie ma sensu kupowanie programu antywirusowego z elementami, które po prostu nie będą stosowane. Warto natomiast z całą pewnością zainwestować w program przejrzysty, stabilny i wydajny. To ma kluczowe znaczenie.
Warto również poznać aktualny ranking antywirusów komputerowych, który pomoże w doborze najlepszego oprogramowania.