Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną

Aranżację przestrzeni zielonych, otwartych, które otaczają nasze domy, firmy, działki rekreacyjne, restauracje czy inne obiekty, dla wielu z nas są kwestią priorytetową. Nic więc dziwnego, że piękna, zadbana, niezwykle naturalna łąka kwietna coraz częściej stanowi niezwykle atrakcyjną alternatywę dla klasycznego trawnika. Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Właściwe podłoże

Przede wszystkim, w pierwszej kolejności chcąc założyć łąkę kwietną, należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. W związku z tym, by zapewnić optymalne warunki wzrostu dla łąki kwietnej, należy przekopać podłoże i oczyścić je z wszelkiej innej roślinności, takiej jak m.in. silnie rosnące trawy. Gleba będzie doskonale spulchniona, napowietrzona, co przyniesie lepszy wzrost posianych nasion.

Nasiona- gotowe mieszanki bądź indywidualne kompozycje

Kluczem do uzyskania przepięknej łąki kwietnej jest wybór odpowiednich nasion. W wielu sklepach ogrodniczych bez trudu uda nam się odnaleźć gotowe mieszanki, które pozwolą na uzyskanie rewelacyjnych, naturalnych kompozycji kwiatowych. Najczęściej łąkę kwietną tworzą takie kwiaty jak:

  • Koniczyna,
  • Chabry,
  • Maki polne,
  • Lucerna,
  • Łubin trwały,
  • Rumiany polne,
  • Złocienie polne

i wiele innych. Co więcej, możemy pozyskiwać nasiona z ekologicznych zbiorów, jak również samodzielnie zbierać nasiona z dowolnie wybranych kwiatów, co pozwoli na stworzenie wyjątkowej aranżacji z naturalnym akcentem. 

Wysiew łąki kwietnej

Przed wysianiem zakupionych bądź zebranych nasion do stworzenia łąki kwietnej, należy dokładnie wymieszać je z piaskiem. Co więcej, nasion umieszczonych w gruncie nie należy zasypywać ziemią. Kluczowe i w pełni wystarczające jest ich odpowiednie wgniecenie w podłoże, najlepiej przy użyciu wału ogrodowego- wiele nasion do wzrostu i wykiełkowania potrzebuje światła. 

łąka kwietna.jpg

Pielęgnacja 

Łąka kwietna posiada jedną, główną zaletą- jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Oprócz tego łąka kwietna cieszy się ogromnymi walorami dekoracyjnymi przy małym nakładzie pracy. W przeciwieństwie do niezwykle wymagającej pielęgnacji trawnika, utrzymanie kwiecistej, naturalnej przestrzeni jest bajecznie proste. Na stronie internetowej https://www.ogarnijogrod.pl/laka-kwietna-morze-kwiatow-bez-wysilku/ możemy dokładnie poznać zasady pielęgnacji.  Zagłębiając się w lekturę, z łatwością możemy odczytać, że pielęgnacja opiera się przede wszystkim na regularnym nawodnieniu gruntu. Co więcej, wybierając gatunki roślin do naszej łąki kwietnej, warto kierować się także ich preferowanymi wymaganiami, takimi jak nasłonecznienie czy charakter gleby. Jeśli dobraliśmy do panujących warunków właściwą mieszankę, rośliny nie wymagają nawożenia.

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że wiele polnych kwiatów, w tym m.in.: chaber bławatek czy rumiany polne nie tolerują koszenia i mogą wyginąć nawet po jednorazowym zabiegu. Nie oznacza to, że łąki kwietnej nie wolno kosić- wręcz należy. Jeśli chcemy cieszyć się jej pięknem wiosną- pierwsze koszenie powinno mieć miejsce pod koniec czerwca. Co więcej, łąkę należy skosić powtórnie, najkorzystniej na przełomie października, po przekwitnięciu. Pomimo tego, że rośliny po przekwitnięciu nie wyglądają korzystnie, należy powstrzymać się z ich szybkim koszeniem- warto poczekać, by rozsiały się nasiona na kolejny sezon.

Przygotowując właściwie podłoże, dbając (szczególnie w fazie kiełkowania) o właściwą wilgotność, będziemy mogli cieszyć się doskonałą łąką kwiatową, która stanie się jedną z najpiękniejszych ozdób naszych całych przestrzeni zielonych.