Markizy tarasowe – poznaj fakty i mity

Wokół markiz tarasowych powstaje wiele mitów. Wszystko to za sprawą konstrukcji, która od bardzo wielu lat się nie zmieniła. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ich działania czy montażu.

  1. Markizy są trudne w montażu. MIT – ich instalacja jest bardzo prosta jednak wykonanie tego w pojedynkę może być niemożliwe. Markiza w kasecie może ważyć ponad 50 kilogramów a jej długość może znacznie utrudnić to zadanie. Jednak sam montaż jest prosty, montuje się je do krokwi dachowej, nadproża tarasu lub ściany. Ostatnie rozwiązanie może być najtrudniejsze do zrealizowania ponieważ ocieplenie budynku wymaga użycia specjalnych kotew. Warto pamiętać, że montaż bardzo często jest wliczony w cenę, więc nie trzeba brać tego na własną głowę
  2. Materiał po kilku sezonach traci kolor. MIT – współczesne materiały używane do produkcji markiz są powlekane specjalnymi substancjami. Najczęściej wykorzystuje się do ochrony materiału akryl, PCV lub wodoodporny akryl. Jest to doskonałe rozwiązanie ponieważ chroni nas całkowicie przed szkodliwymi promieniami UV. Producenci najczęściej oferują materiały jedno lub dwukolorowe dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
  3. Lepiej stosować markizy w kastach. PRAWDA – na rynku znajdziemy markizy w kasecie, pół kasecie i bez kasety. Stosowanie dwóch pierwszych wariantów pozwala na korzystanie z markiz, bądź przynajmniej utrzymanie ich zamontowanych przez cały rok. Markizy bez kasety należy po sezonie letnim chować do pomieszczenia, ponieważ wiatr, śnieg i deszcz mogą je zniszczyć. Chowanie jej znacznie wydłuży żywotność markizy
  4. Markizy trudno jest rozwijać. MIT – mechanizm zwijania i rozwijania markiz jest skonstruowany tak, by przy użyciu jak najmniejszej siły można było nią poruszać. Nowoczesne technologie pomagają nam w użytkowaniu wielu sprzętów. Dzięki temu markizy coraz częściej wyposażane są w silnik elektryczny uruchamiany za pomocą przycisku, pilota lub aplikacji w smartfonie. Napęd korbowy jest wypierany coraz bardziej ze względu na udogodnienia jakie niesie ze sobą elektronika. Elektryczny napęd można dodatkowo doposażyć w czujnik wiatru, który uchroni markizę przed uszkodzeniem.
  5. Markizy trudno dopasować do tarasu. MIT – markizy w standardowych rozmiarach mają szeroką gamę długości i szerokości. Jeżeli nasz taras jest bardzo niewymiarowy bądź nietypowy możliwe jest wykonanie markiz na zamówienie o dowolnej długości i szerokości.

Markizy idealne na każdy taras

Markizy tarasowe są doskonałym rozwiązaniem jeżeli chcemy osłonić taras przed promieniami słonecznymi. Wybór kolorów, sposobów montażu czy dodatków, sprosta każdym wymaganiom. Takie wyposażenie naszego tarasu sprawi, że będziemy mogli spędzać tam czas w możliwie najbardziej komfortowy sposób.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z SURMA – Systemy osłon