Na rozpoczęcie nauki programowania nigdy nie jest za późno. Jest to dziedzina, w której liczy się ciężka praca i czas poświęcony na rozwijanie swoich umiejętności. Jeśli więc czujesz potrzebę, by zacząć programować, bądź zawsze marzyłeś o tym, by pisać gry na smartfony i oglądać miliony pobrań w komórkowych sklepach, po prostu zrób pierwszy krok. Pytanie brzmi: jak zacząć naukę programowania – w domu czy w szkole?
Programowanie wymaga przede wszystkim poświęcenia czasu i uwagi. Nauka kodowania opiera się na ciągłym pisaniu linijek tekstu w specjalistycznym języku, wyszukiwaniu i optymalizowaniu błędów, a także dodawaniu nowych funkcji do już istniejących programów. Nauka programowania nie musi być wcale trudna – wystarczy wiedzieć, jak zacząć.
Programowanie w szkole
Na rynku dostępne są różne szkoły programowania. Pod okiem doświadczonych programistów poznaje się w nich tajniki kodu, uczy elementarnej wiedzy budowania złożonych programów oraz wyrabia nawyki niezbędne do optymalnej i efektywnej pracy. Jedną z akademii programowania jest https://codecool.pl/, która ma swoje filie w Krakowie oraz w Warszawie. Rozpoczęcie nauki w szkole programowania to nie tylko fachowa wiedza przekazywana przez aktywnych zawodowo programistów, ale także ćwiczenie dyscypliny i uczenie się rozwiązywania problemów na kilka różnych sposobów. Akademia programowania przygotowuje do kodowania w najpopularniejszych językach, takich jak Java, C, C++, C#, Python czy Swift, oraz pokazuje efektowny sposób łączenia ze sobą różnych funkcji. Nauka w szkole programowania trwa od 8 do 15 miesięcy. W tym czasie uczestnicy przepracowują cztery moduły oraz dowiadują się, jak odnaleźć się na rynku pracy po ukończeniu szkolenia i zdobywać lukratywne zlecenia. Akademia programowania stawia na praktykę i kreatywność, dlatego zaleca naukę zarówno w szkole, jak i w domu.
Programowanie w domu
Rozpoczęcie programowania w domu jest trudniejszym zadaniem. Przede wszystkim należy odnaleźć w sobie odpowiednio dużo samozaparcia i dyscypliny, by zacząć. Ponadto należy przeznaczyć znacznie więcej czasu na poszukiwanie odpowiedzi i rozwiązywanie programistycznych zagadek. Nauka programowania w domu w odróżnieniu od szkoły programowania polega na pracy własnej, do której przyda się kilka fachowych podręczników i znajomość języka angielskiego – pozwoli on na swobodne czerpanie wiedzy z Internetu. Zaletą nauki programowania w domu jest niezależność czasowa oraz miejscowa. Jeśli wolisz się uczyć w domu bądź potrzebujesz do tego odpowiedniej przestrzeni, może to być najlepszy sposób dla ciebie.