Co warto wiedzieć o zapaleniu żył?

alek - czerwiec klinikaflebologii.pl - klinika (2) .jpg

Żylaki jasno wskazują na to, że występują problemy z układem krążenia. Najczęściej pojawiają się one na kończynach dolnych, czemu towarzyszy również szereg dodatkowych objawów typu zaczerwienienie, obrzęk, ból. Pora dowiedzieć się, jakie są zapalenia żył objawy i w jaki sposób skutecznie leczyć to schorzenie.

Zapalenie żyły objawy, czyli po czym poznać chorobę dotyczącą układu krążenia?

Do zakrzepicy żylnej najczęściej dochodzi w przypadku zaburzonego przepływu krwi w żyłach, niektóre osoby mają genetyczną skłonność do nadmiernej krzepliwości krwi. Ryzyko rozwoju schorzenia wzrasta przy żyłach nóg, chronicznym zapaleniu żył, chorobach zakaźnych, ciąży, przyjmowaniu niektórych leków, niewydolności serca, otyłości, stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, siedzącym trybie życia, paleniu papierosów. Zakrzepicę żył można poznać między innymi po dolegliwościach bólowych w chorobowo zmienionym miejscu.

Występują również obrzęki kończyn dolnych, nierzadko pojawia się także zasinienie lub zaczerwienienie. U niektórych osób zakrzepica żył przebiega z podniesieniem ciepłoty ciała, może nawet wystąpić gorączka. Zdarzają się przypadki bezobjawowej zakrzepicy, gdy symptomy pojawią się dopiero przy wystąpieniu zatoru w świetle naczynia. Niestety jest to niezwykle groźne, zagraża zdrowiu i nawet życiu pacjenta. W zależności od tego, gdzie znajduje się skrzep, może dojść do upośledzenia czynności konkretnego narządu, czyli przykładowo serca lub mózgu.

Zakrzepica leczenie – jakie są sposoby?

Leczenie zakrzepicy żył jest długotrwałe, w pierwszej kolejności należy zacząć od odciążenia kończyny dolnej. Istotne staje się unikanie przyjmowania długotrwałej pozycji siedzącej i leżącej. Nie powinno się również zbyt długo chodzić, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia kończyny. Bardzo ważne staje się przeciwdziałanie zastojowi żylnemu, w czym pomagają między innymi elastyczne pończochy i bandaże. Powinno się je założyć na nogi zaraz po wstaniu z łóżka, czyli przed spłynięciem do nich krwi.

W przypadku kompresji niezwykle istotne staje się dobranie odpowiedniej siły nacisku, aby można było mówić o skuteczności terapii. Pomocne są także chłodne kompresy, okłady żelowe dostępne w aptece. Można także sięgnąć po rozmaite zioła, stosować nalewki z krwawnika i dziurawca. Godne polecenia są również okłady z gliny i liści kapusty, czyli sprawdzone sposoby domowe. W pierwszej kolejności istotne staje się zredukowanie stanu zapalnego, który doprowadza do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych objawów.