Dlaczego powinniśmy odwiedzać fizjoterapeutów?

Fizjoterapeuci przez lata kojarzyli się głównie z rehabilitacją po wypadkach, operacjach, zabiegach czy urazach. Warto jednak pamiętać, że wizyty u specjalistów powinny odbywać się nie tylko w nagłych wypadkach, ale także po to, by wypadkom zapobiegać.

Obecnie coraz więcej osób zaczyna korzystać z pomocy fizjoterapeutów w związku z różnymi problemami zdrowotnymi, wynikającymi z rozpoczęcia lub powrotu do aktywności fizycznej. Moda na zdrowy tryb życia sprawia, że wielu ludzi decyduje się na zmianę swoich nawyków. Wszędzie promuje się zdrowe odżywianie, wszyscy zaczynają biegać, trenować i aktywnie żyć. Przekłada się to na większy popyt na usługi fizjoterapeutów, z których korzystają już nie tylko profesjonalni sportowcy. Zadaniem fizjoterapeuty jest głównie leczenie układu ruchowego, wsparcie pacjenta swoją wiedzą przy problemach z nim związanych, a także udzielanie cennych wskazówek dotyczących ćwiczeń.

Doraźne wizyty u fizjoterapeutów nie zdają egzaminu. Szansę na poznanie własnego ciała i możliwości, a także zapobieganie urazom daje tylko systematyczna praca z rehabilitantem. Dobre przygotowanie do użytkowania układu ruchowego to także lepsze efekty podczas codziennych ćwiczeń. Fizjoterapeuci znający swoich pacjentów, pracujący z nimi na co dzień, mają ułatwione zadanie w wypadku wszelkich kontuzji czy urazów. Pomaga im w tym także elektroniczna dokumentacja medyczna, umożliwiająca gromadzenie całej historii choroby, dzięki czemu łatwo i szybko mogą znaleźć źródło problemu i leczyć przyczynę, a nie skutek.

Gabinety fizjoterapeutyczne powinni odwiedzać przede wszystkim pacjenci po operacjach kręgosłupa, artroskopiach itp., ale również, o czym nie wszyscy wiedzą, osoby, które mają za sobą zawał czy też udar mózgu. Specjaliści pomogą im szybciej dojść do sprawności, a odpowiednio dobrana terapia potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Częstsze wizyty u fizjoterapeutów to także gwarancja lepszego samopoczucia, szybszego ustalenia źródła dolegliwości i szansa na wyeliminowanie leków przeciwbólowych oraz wizyt u ortopedy, które jak wiadomo obecnie umawiane są na kilka lat w przód.