W większych mieszkaniach oraz w domkach jednorodzinnych bardzo trudno jest za pomocą jednego routera zapewnić stabilny i równomierny zasięg sieci w każdym pomieszczeniu. W miejscach bardziej oddalonych od punktu dostępowego mogą zdarzać się różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu sieci bezprzewodowej. Sygnał często jest przerywany a sama prędkość przesyłu danych w znaczący sposób spada. Jak można zaradzić temu zjawisku i czy do poprawy jakości sieci musimy wymienić router na taki oferujący większy zasięg?
Zasięg typowej domowej sieci bezprzewodowej.
Producenci routerów zazwyczaj podają w informacjach promujących ich produkty, że te urządzenia sieciowe umożliwiają pokrycie zasięgiem sieci bezprzewodowej przestrzeń nawet 300 metrów kwadratowych. Niestety rzadko kiedy jesteśmy w stanie osiągnąć podobne efekty w naszych mieszkaniach lub domkach. W normalnych warunkach na działanie sieci bezprzewodowej ma wpływ bardzo wiele różnego rodzaju zakłóceń.
Wszystkie drzwi, okna, a nawet i grubsze szyby są w stanie skutecznie zaburzyć sygnał sieci Wi-Fi. Grube ściany i stropy w domach jednorodzinnych sprawiają, że sygnał sieci rzadko kiedy jest równie mocny nawet na dwóch sąsiadujących ze sobą kondygnacjach.
Z kolei w blokach mieszkalnych na działanie naszej sieci bezprzewodowej będą miały wpływ również instalacje sieciowe sąsiadów. W dużych apartamentowcach gdzie prawie każdy ma w mieszkaniu sieć bezprzewodową zakłócenia to mogą w dużym stopniu utrudniać lub nawet uniemożliwiać swobodną pracę w sieci.
Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej
Na szczęście sygnał sieci bezprzewodowej można stosunkowo prosto wzmocnić stosując do tego niewielkie i stosunkowo niedrogie urządzenia. Typowy wzmacniacz sieci Wi-Fi nie jest urządzeniem specjalnie skomplikowanym, a co za tym również idzie i kosztownym. W praktyce na wzmocnienie sieci bezprzewodowej za pomocą takiego urządzenia musimy wydać od 100 do maksymalnie kilkuset złotych. Większość oferowanych teraz na rynku modeli wzmacniaczy z powodzeniem będzie w stanie rozszerzyć zasięg naszej sieci bezprzewodowej na kolejne pomieszczenia, balkon, taras, a nawet na kolejne piętra w domku jednorodzinnym.
Aby skonfigurować taki wzmacniacz nie musimy tak naprawdę mieć większej wiedzy specjalistycznej. Nie musimy znać się na sieciach komputerowych ani na urządzeniach służących do przesyłu danych. W większości wypadków instalacja i konfiguracja takiego urządzenia sprowadza się tak naprawdę do podłączenia go do sieci elektrycznej i włączenia do naszej sieci bezprzewodowej (np. za pośrednictwem WPS). W większości przypadków rozszerzenie zasięgu Wi-Fi dzięki takiemu urządzeniu zajmuje dosłownie kilka, maksymalnie kilkanaście, minut. Wzmacniacze Wi-Fi nie rzucają się w oczy i w większości wypadków możemy je postawić w dowolnym miejscu lub po prostu podpiąć do gniazdka elektrycznego.