Brak okresu najczęściej kojarzony jest z poczęciem dziecka. Czasami jednak przyczyna wcale nie jest związana z ciążą, ale stanowi pierwszy symptom choroby.
Cykl menstruacyjny kobiety
Każda, zdrowa kobieta podlega co miesiąc trzem, regularnym procesom. Należą do nich: dojrzewanie komórki jajowej, uwalnianie jajeczek i przygotowanie błony śluzowej macicy na zagnieżdżenie zapłodnionego jajeczka i ciążę. W przypadku, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, zaczyna się miesiączka, czyli wypływ krwi, z którą usuwane jest jajeczko i złuszczona śluzówka macicy. Cykl ten powtarza się regularnie co 26 do 32 dni (indywidualnie dla każdej kobiety) i występuje najczęściej między 12. a 55. rokiem życia. W artykule „Wszystko o cyklu miesiączkowym kobiety” znajduje się więcej informacji na ten temat.
Przyczyny zaburzeń cyklu menstruacyjnego
U wielu kobiet cykl miesiączkowy może ulegać różnym zaburzeniom, które nie są związane z poczęciem, ani chorobą. Mogą być one spowodowane przemęczeniem, zmianą klimatu, niedożywieniem organizmu, wyczerpaniem lub silnym stresem. Okres może wtedy się opóźnić, przyspieszyć, trwać dłużej, być bardziej lub mniej obfity albo w ogóle nie wystąpić. Bardzo często zdarza się jednak, że zaburzenia menstruacji są wynikiem różnych chorób. Należy do nich zaliczyć zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy), cukrzycę, hiperprolaktynemię (zaburzenie endokrynologiczne polegające na podwyższeniu stężenia prolaktyny we krwi), choroby narządów rodnych (zrosty wewnątrzmaciczne, guzy i torbiele jajników, zespół policystycznych jajników), choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi lub guzy nadnerczy. Bez względu na przyczynę, brak miesiączki powinien skłonić każdą kobietę do skontaktowania się z ginekologiem.
Obfite miesiączki, a choroby macicy
Jeśli miesiączki są zbyt obfite, mogą wskazywać na groźne choroby macicy. Mięśniaki, oprócz przedłużających się i obfitych krwawień ze skrzepami, sprawiają dotkliwy ból. Nie leczone mogą wywoływać poronienia, a nawet niepłodność. Endometrioza wywołuje bolesne i obfite miesiączki, bardzo silne bóle w okolicach krzyża i miednicy, zmęczenie, często nawet gorączkę i wymioty. Nie leczona może doprowadzić do niepłodności. Polipy macicy wydłużają czas trwania miesiączki i wywołują często dodatkowe krwawienia w trakcie trwania cyklu. Nie leczone, utrudniają zajście w ciążę i wywołują poronienia. Zespół zapalenia miednicy mniejszej, oprócz obfitych miesiączek powoduje bardzo silny ból w podbrzuszu, który praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Inne przyczyny zaburzeń cyklu menstruacyjnego
Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą być również spowodowane innymi problemami zdrowotnymi, na przykład nowotworem błony śluzowej macicy, czy szyjki macicy lub jajnika. Wystąpienie obfitej miesiączki u kobiety w ciąży może być spowodowane poronieniem lub ciążą pozamaciczną.
Niezależnie od przyczyny, każde zaburzenie cyklu menstruacyjnego powinno być skonsultowane z ginekologiem. Przede wszystkim pozwoli to pozbyć się lęku i stresu związanego z obawą o swoje zdrowie.