W wielu sytuacjach kredyt okazuje się być ostatnią deską ratunku w uregulowaniu zaległych długów. Wiele osób dzięki pożyczkom spełnia marzenia, na które nie mogli by sobie w innym przypadku pozwolić. Komu kredyty przydają się najbardziej? Kiedy warto się o nie ubiegać, a kiedy lepiej zrezygnować?
Wymagania formalne
Ażeby uzyskać kredyt w banku trzeba być osobą prawną, która ukończyła 18 rok życia. Ponadto, niezbędne jest również uzyskiwanie względnie regularnego dochodu. Niemniej jednak, dzisiaj pożyczek udziela również wiele firm prywatnych. Nie mogą one zgodnie z polskim prawem udzielać pożyczek osobom niepełnoletnim, jednak kwestii obowiązkowego dochodu przepisy już nie określają. Dlatego też, nawet osoby niezatrudnione maja szansę uzyskać pożyczkę.
Warunki do spełnienia
Bank wymaga spełnienia wielu warunków, zanim przyzna klientowi pożyczkę. Kredyt można otrzymać tylko wtedy, kiedy posiada się odpowiednią zdolność kredytową. Określana jest ona na podstawie przychodów oraz zobowiązań. Ponadto, bank bierze pod uwagę również formę o raz stabilność zatrudnienia każdego klienta. Co więcej, obecność w rejestrze dłużników praktycznie przekreśla szansę na uzyskanie kredytu w banku.
Wymagania bankowe względem klientów są dosyć duże. Dlatego też, często klienci spotykają się z odmową udzielenia kredytu. W takiej sytuacji zwracają się zwykle do instytucji pozabankowych, które to są zdecydowanie mniej wymagające. Jak wspomniano, czasami można nawet nie posiadać dochodu, ażeby uzyskać pożyczkę. Niemniej jednak, są to sytuacje dosyć skrajne. Najczęściej wymagane jest od klienta posiadanie przez niego stałego dochodu, jednak nie musi być on wcale zbyt wysoki. Ponadto, również praca na umowę zlecenie czy o dzieło nie dyskwalifikuje klienta. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalne pożyczki w instytucjach pozabankowych są niższe niż w bankach. Ponadto, są one o wiele wyżej oprocentowane.
Kiedy starać się o kredyt?
Na wstępie postawiono pytanie, w jakich sytuacjach warto ubiegać się o kredyt? Oczywiście, tylko wtedy, gdy jest to faktycznie konieczne. Jeśli można zrealizować swoje plany bez kredytu lepiej go nie zaciągać. Trzeba bowiem pamiętać, że kredyty nie są darmowe.
Jeśli natomiast zajdą takie okoliczności, że pożyczka faktycznie jest niezbędna, należy się zastanowić, czy można sobie na nią pozwolić. Chodzi o samodzielne określenie własnej zdolności kredytowej. Jest to potrzebne, aby nie popaść w wysokie długi, których nie będzie się w stanie spłacić.
Niektórzy praktykują zaciąganie kredytów na spłatę poprzednich. W przeważającej części przypadków jest to bardzo zły pomysł. Niemniej jednak, czasami rozwiązanie to ma więcej sensu niż mogłoby się wydawać. Na rynku co jakiś czas pojawiają się bardzo okazyjne oferty. Chodzi o nisko oprocentowane kredyty z dalekim terminem spłaty. Pożyczka tego typu może pomóc ustabilizować sytuację finansową. Niemniej jednak, nie warto decydować się na taki ruch bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą w postaci doradcy kredytowego.