Konwersja norm śrub DIN PN ISO, elementy złączne – śruby

W dzisiejszych czasach wiele produktów codziennego użytku jest objętych ścisłymi normami. To dzięki nim mamy zagwarantowaną wysoką jakość, niezawodność i działanie zgodne z bezpieczeństwem i higieną pracy. Normy wyznaczają również standardy oznaczeń, które ułatwiają nam znalezienie produktu odpowiadającego naszym potrzebom. W przypadku elementów złącznych – śrub mamy do czynienia z szerokim zakresem rodzajowym pod różnymi nazwami, takimi jak PN czy ISO. Jak powinniśmy je rozczytywać?

Normy śrub w polskich sklepach

Polskie sklepy budowlane stosują trzy normy oznaczeń, które są dozwolone na terenie naszego kraju. Na etykietach elementów złącznych – śrub możemy znaleźć takie skróty jak: DIN, PN oraz ISO.

  • DIN jest to norma niemiecka, ustalana przez Deutsches Institut fur Normung (Niemiecki Instytut Normalizacyjny). Z racji, że nasz zachodni sąsiad jest naszym czołowym partnerem handlowym jest to norma bardzo popularna w naszym państwie, uchwalana przez polskie prawo. Np. DIN 934;
  • PN jest to norma polska, ustalana przez Polski Komitet Normalizacyjny. Jeśli produkt posiada oznaczenie PN to mamy gwarancję, że został on skrupulatnie przebadany i jest zgodny z obowiązującymi w Polsce standardami w budownictwie. Np. PN 82144;
  • ISO jest to norma międzynarodowa, ustalana przez International Organization for Standarization (Międzynarodową Organizację Normalizacyjną). Oznaczenie to obowiązuje w ponad 160 krajach na całym świecie, jest uchwalane też w Polsce. Np. ISO 4032.

Konwersja norm śrub – na czym polega

Znaczna większość produktów posiada zatwierdzone dwie lub trzy normy, przez co jesteśmy zmuszeni dokonywać konwersji tych oznaczeń. Dzieje się to zazwyczaj w sytuacji, gdy w sklepie podana jest np. norma ISO, a my musimy zakupić śrubę znając tylko jej normę DIN. Pomocne są wtedy tabele konwersji. Mamy tam podane wszystkie elementy złączne o oznaczeniu DIN oraz ich odpowiedniki PIN oraz ISO. Przykładowo, jeśli mamy do zakupienia nakrętkę sześciokątną o normie DIN 934, wystarczy wyszukać ją w tabeli i zobaczymy, że w sklepie będzie występować pod oznaczeniami ISO 4032 albo PN 82144.

Gdy kupujemy w Internecie to nasze zadanie jest zwykle ułatwione, gdyż sklepy podają od razu wszystkie potrzebne informacje i nie musimy wówczas używać tabeli.

Co określają normy śrub

Oznaczenia elementów złącznych, poza byciem gwarantem jakości i bezpieczeństwa, wyznaczają głównie charakterystykę budowy produktu. Będą to np. kształty (nakrętki, wkręty, korki, itd.), typy łbów (sześciokątne, walcowe, stożkowe, itd.) czy przeznaczenie (do drewna, do połączeń sprężanych, do łożysk KM, itd.). Gama rodzajów jest bardzo bogata i to który produkt wybierzemy będzie zależeć przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeden z najpopularniejszych elementów, czyli nakrętka sześciokątna DIN 934, dzięki swojej standaryzowanej budowie jest przydatna w różnego rodzaju konstrukcjach stalowych, w maszynach czy w motoryzacji.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Stalmut.