Bardzo popularna forma inwestycyjna na zachodzie, czyli stock w Polsce figuruję potocznie pod nazwą kapitał, lub najczęściej akcja. Jej zakup jest reprezentacją posiadania ułamka własności udziałów konkretnego przedsiębiorstwa. Uprawnia to jednocześnie właściciela akcji do części aktywów korporacji i zysków równej ilości ich posiadanych. Stocks są kupowane i sprzedawane głównie na giełdach, choć może to być również handel prywatny, stanowiący podstawę portfeli wielu inwestorów indywidualnych.
Jak przebiega transakcja stocks?
Transakcje te muszą być zgodne z przepisami rządowymi, które mają chronić strony transakcji przed nieuczciwymi praktykami. Historycznie rzecz biorąc, w dłuższej perspektywie radziły sobie lepiej niż większość innych form inwestycyjnych. Stocks można zakupić u większości internetowych maklerów giełdowych czy większych platform inwestycyjnych. Jeśli nie posiadasz doświadczenia na giełdzie i nie znasz specyfiki handlu akcjami, warto zapoznać się z treścią tego artykułu, który opisuje w sposób szczegółowy mechanikę działania stocks na światowym rynku.
Sama forma handlu polega na tym, że to korporacje emitują akcję, ze względu na potrzebę zebrania funduszy w celu prawidłowego funkcjonowania działalności. Osoba kupująca staje się więc udziałowcem konkretnej firmy, a posiadany procent zależny jest od liczby zakupionych akcji. Zależnie od wyniku inwestor może posiadać prawo do nieznacznej części aktywów i zysków lub większej ilości. Wszystko to jest obliczane na podstawie stosunku udziałów, do całkowitej ich liczby pozostających w obrocie. Powiedzmy, że inwestor zakupił 500 akcji, a całkowita ich ilość wystawiona na sprzedaż przez przedsiębiorstwo wynosi 5000. W tym wypadku udziałowiec posiada prawo do 10% aktywów i zysków firmy.
Co zyskuję dzięki akcją?
Kwestia posiadanego udziału w firmie oznacza w praktyce możliwość aktywnego uczestniczenia w zgromadzeniach akcjonariuszy oraz otrzymywania konkretnych środków pochodzących z jej zysku. Kiedy nastąpiło już ich rozdzielenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupione wcześniej akcję odsprzedać ponownie. Warto zwrócić uwagę na giełdę, oferującą dużą różnorodność w pochodzeniu i rozmiarach stocks. Uzyskanie dostępu nawet do 19 000 tys. akcji na 37 rynkach z całego świata jest możliwe. Inwestuj z Saxo, jeśli zależy ci na dostępie do finansów na globalnym rynku.
Ważne jest, że inwestując w stocks masz możliwość posiadania większości udziałów, co w praktyce pozwala na pośrednią kontrolę kierunku działalności firmy, jak i powoływania jej zarządu. Większość transakcji, w których jedno przedsiębiorstwo przejęło drugie funkcjonowało właśnie na takiej zasadzie, czyli skupowania akcji aż do dysponowania znaczną większością.