Sposoby na mniejsze zużycie internetu

Używanie internetu może być kosztowne, w przypadku gdy wielkość pakietów nie jest dostosowana do potrzeb użytkownika. Jednak w przypadku, gdy nie chcemy dopłacać za zwiększenie transferu, warto poznać kilka sposobów na to, jak zmniejszyć zużycie internetu.

Wielkość pakietu a potrzeby użytkownika

Przed podjęciem decyzji o wyborze pakietu danych warto przeanalizować własne potrzeby związane z ilością transferu. Osoby, które potrzebują internetu jedynie do przeglądania wiadomości i wysyłania maili, z pewnością będą usatysfakcjonowane wielkością 5 lub 10 GB miesięcznie. Użytkownicy o większych wymaganiach powinni zastanowić się nad 100 GB lub oferta nielimitowaną. Najlepiej przejrzeć oferty wiodących operatorów np. na https://virginmobile.pl/oferty/internet i dobrać taką, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania.

Korzystanie z Wi-Fi

Przełączanie się na Wi-Fi wszędzie tam, gdzie jest ono dostępne za darmo, to jeden z najprostszych i najefektywniejszych sposobów na ograniczenie zużycia transferu danych. Warto jednak pamiętać o tym, że takie działania często narażają nasze urządzenie na dostęp osób nieupoważnionych, dlatego najlepiej jest korzystać z sieci zabezpieczonych hasłem. Obecnie w większości kawiarni, restauracji, dworców, a nawet księgarni i centrów handlowych internet jest bezpłatny, więc przełączanie się na tryb oszczędny nie jest problematyczne.

Wyłączenie aplikacji działających w tle

Automatyczne pobieranie zdjęć, autoodtwarzanie oraz automatyczne aktualizacje to prawdziwi “pożeracze” transferu. Wiele aplikacji służących do komunikacji jest wyposażonych w funkcję, która pozwala na automatyczne pobieranie i zapisywanie filmów, zdjęć, GIF-ów, które wysyłają nam znajomi. Do ściągnięcia tego rodzaju plików multimedialnych urządzenie wykorzystuje sporo Mb z pakietu danych. Z tego względu tę funkcję najlepiej jest wyłączyć, dzięki czemu decyzję dotyczącą tego, czy dana grafika ma zostać pobrana na nasz telefon, będzie się podejmować na bieżąco.

Zainstalowane w telefonie, komputerze lub tablecie aplikacje mają automatyczną funkcję regularnej aktualizacji. Dzięki temu korzystanie z nich jest bardziej komfortowe. Aby nie marnować cennego transferu, najlepiej ręcznie zmienić ustawienia w taki sposób, aby system aktualizował się tylko w momencie, gdy dane urządzenie korzysta z Wi-FI.

Jak widać, jest kilka skutecznych sposobów, które pozwalają na znaczące ograniczenie zużycie internetu. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych operacji, wystarczy jedynie wiedzieć jakie aplikacje mają szczególny “apetyt na transfer” i je po prostu wyłączyć lub ustawić w taki sposób, aby nie narażały nas na dodatkowe koszty.

ZOBACZ TEŻ: SMARTFON NA PREZENT – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?