Do czego służy tabela konwersji norm ISO/DIN/PN? Dlaczego aktualnie jest tak często stosowana – uwzględniając rozmaite branże? Jeśli interesuje Was taka tematyka, to zapraszamy do poniższego artykułu.
Zastosowanie poszczególnych norm
Wyróżniamy rozmaite normy. Ludzie coraz częściej decydują się na śruby, które spełniają najważniejsze aspekty dotyczące jakości. Wówczas pieniądze nie są – kolokwialnie rzecz ujmując – wydawane w błoto. Po prostu elementy spełniające normy mają określone parametry, które przydają się w wielu branżach. Na terenie naszego kraju są stosowane między innymi Polskie Normy – w skrócie PN. Niestety, posiadają one tak naprawdę jedynie zasięg krajowy. To oznacza, że na przykład w Niemczech posłużenie się tylko takim oznaczeniem nie będzie wystarczające, aby na przykład kupić konkretne śruby itp. Jeśli już jesteśmy przy naszych zachodnich sąsiadach na mapie geograficznej, to trzeba podkreślić, że w Polsce obowiązują również normy DIN (Deutsches Institut für Normung) ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Zdecydowanie najbardziej popularne są jednak normy ISO ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Stowarzyszenie działa już ponad 70 lat i ma 162 członków – jest to także Polska. Jak zatem widać, najlepiej znać normy ISO, które są po prostu najbardziej uniwersalne.
Jak poradzić sobie z konwersją?
Wielu osobom konwersja norm ISO/DIN/PN wydaje się trudną sprawą. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. To powiedzenie ma zastosowanie także w tym aspekcie. Obsługa tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN jest bowiem zdecydowanie prostsza niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę trzeba znać tylko jedno oznaczenie, aby dowiedzieć się również, jakie oznaczenia występują w pozostałych normach. Obecnie często stosowane są między innymi śruby kołnierzowe. Należy podkreślić, że w Polskich Normach posiadają one oznaczenie PN 82247. Co zrobić, aby poznać normę DIN? Na początek trzeba znaleźć profesjonalną tabelę konwersji. Potem trzeba wpisać „PN 82247” w odpowiednim polu. Szybko dowiecie się, że normy ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny dla śrub kołnierzowych wynoszą DIN6921.
Kiedy przydaje się tabela konwersji norm ISO/DIN/PN? W wielu sytuacjach. Znajduje zastosowanie na przykład w trakcie współpracy polskiej firmy z zagraniczną. Wówczas nie można opierać się tylko na naszych rodzimych normach, ponieważ ludzie z innych krajów najczęściej w ogóle nie mają o nich pojęcia. Jeśli współpracujecie z podmiotami niemieckimi, to możecie stosować normy DIN lub na przykład najbardziej uniwersalne normy ISO.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.