Sytuacja na rynku gospodarczym nie należy ostatnio do najłatwiejszych. Tym bardziej, zasadne jest wdrażanie w ramach zarządzania przedsiębiorstwami nowoczesnych systemów, integrujących działania i wpływających bezpośrednio na rentowność firm. Takim właśnie rozwiązaniem są systemy ERP. Co to takiego i jakie daje przewagi na rynku?
Systemy ERP – czym są?
Zacznijmy od tego, że na samą koncepcję ERP można spojrzeć z różnych perspektyw. Po pierwsze i najbardziej oczywiste, ERP to towar, produkt w postaci profesjonalnego oprogramowania komputerowego. Po drugie systemy ERP można postrzegać jako środek do mapowania wszystkich procesów i danych firmy. Po trzecie ERP to droga do sukcesu – pakiet rozwiązań dla zyskownego biznesu.
Sam skrót ERP (ang. Enterprise Resources Planning) oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa, dzięki któremu możliwe jest efektywne zarządzanie firmą.
Wdrożenie systemu dla firmy
Wdrożeniu powinien towarzyszyć proces indywidualizacji danego oprogramowania. Chodzi o dostosowanie ERP do wymagań danego klienta. Warto zaznaczyć, że bogaty potencjał konfiguracyjny oprogramowania ERP wynika z zakresu wstępnie skonfigurowanych alternatyw. W ten sposób systemy ERP dla firm zawierają w sobie wszystko, co istotne dla zarządzania danym przedsiębiorstwem.
Samo wdrożenie natomiast powinno być przeprowadzane przez certyfikowane podmioty, posiadające doświadczenie na rynku. Tylko bowiem usługa dostarczona przez profesjonalny zespół, będzie mogła podlegać ewentualnej pomocy technicznej i okresowym update’om.
Co wchodzi w skład pakietu systemowego?
Każdy system ERP powinien posiadać kilka kluczowych elementów. Główną cechą takiego oprogramowania jest dostarczanie rozwiązań biznesowych, które wspierają podstawowe procesy gospodarcze firmy i
funkcjonalność administracyjną. Właśnie dlatego, systemy ERP ogniskują swoją przepustowość wokół zaopatrzenia, materiałów
zarządzania, produkcji, logistyki, utrzymania ruchu, sprzedaży, dystrybucji oraz księgowości finansowej.
Oprócz tych ogólnych funkcji biznesowych ERP często wspiera przemysł poprzez specyficzne funkcje, takie jak zarządzanie kadrami pracowniczymi oraz transakcjami pomiędzy firmami o podobnych profilach działania. Główną osią jest natomiast integralność i automatyzacja.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC