Zastanawiasz się, jaki wiek jest właściwy, aby założyć pierwsze konto bankowe? Naukę świadomego zarządzania pieniędzmi warto zacząć jak najszybciej. Zaprocentuje ona w przyszłości. Aby było to jednak możliwe, wnikliwie przejrzyj dostępne oferty i wybierz taki rachunek, który zagwarantuje nastolatkowi najwięcej korzyści. Zwróć uwagę na koszty i ewentualne warunki, które trzeba spełnić, by konto bankowe dla dziecka było darmowe. Czym powinien wyróżniać się nowoczesny rachunek? Czy ROR-y dla młodzieży proponują te same udogodnienia, co warianty „dla dorosłych”? Czy dołącza się do nich karty płatnicze Visa lub Mastercard? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!
Czy dziecko potrzebuje konta bankowego?
Właściwie dobrany rachunek bankowy zapewnia nastolatkowi szereg korzyści. W zależności od wieku posiadacza, konto dla młodych może odgrywać rolę nowoczesnej skarbonki lub wirtualnego portfela. Oferty różnią się między sobą zakresem funkcjonalności – zmieniającym się wraz z biegiem lat. Poszukując ROR-u dla 17-latka lub 13-latka, trafisz na:
- rachunki dla młodych 13-18 lat – tutaj zakres usług będzie nieco ograniczony ze względu na brak pełnej zdolności do czynności prawnych; oferta jest dostosowana do potrzeb i możliwości małoletnich,
- ROR-y dla najmłodszych, poniżej 13 roku życia – wariant tego typu to w zasadzie subkonto dla dziecka, czyli rachunek połączony z kontem opiekunów, aby rodzice mieli pełny wgląd do rachunku bankowego malucha; niekiedy umożliwia ono dokonywanie drobnych transakcji lub służy jedynie jako elektroniczna skarbonka.
Otwarcie rachunku dla nieletniego to forma edukacji finansowej w praktyce. Karta Visa lub Mastercard zapewnia małoletniemu wygodę oraz zwiększa bezpieczeństwo – minimalizując ryzyko kradzieży lub zgubienia pieniędzy. Właśnie dlatego darmowe konta bankowe są chętnie zakładane nastolatkom przez rodziców.
Rachunek bieżący? A może oszczędnościowy?
Nowoczesne konto bankowe dla młodych może być wykorzystywane w dwojaki sposób. To Ty, jako rodzic, w porozumieniu z dzieckiem, decydujecie o jego przeznaczeniu. Wirtualna oprocentowana skarbonka do odkładania pieniędzy na przyszłość? Rachunek do przechowywania gotówki na bieżące wydatki? Możliwości macie sporo.
Druga opcja łączy się z kolejnymi produktami z rynku usług finansowych. Aby realizować płatności bezgotówkowe, nastolatek potrzebuje karty Visa lub Mastercard. Ewentualnie wariantu prepaid. Pomocna jest także bankowość mobilna, dająca dostęp do nowoczesnych narzędzi płatniczych. Otwierając konto dla 16-latka lub młodszego dziecka, sprawdź, czy korzystanie z karty tradycyjnej i wirtualnej będzie darmowe.
Prawo, ograniczenia wiekowe
Zgodnie z art. 15 Kodeksu cywilnego dziecko, które ukończyło 13 lat, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co pozwala mu na zawieranie drobnych umów dotyczących spraw życia codziennego. W związku z tym może ono mieć konto bankowe i rozporządzać pieniędzmi, jakie się na nim znajdują. Jednak, aby je założyć, potrzebuje zgody opiekuna prawnego. W Ustawie prawo bankowe również znalazł się zapis na ten temat. Artykuł 58 tego aktu wskazuje, że osoba mająca skończone 13 lat może swobodnie zarządzać środkami dostępnymi na rachunku, jeśli nie sprzeciwia się temu jej opiekun.
Nieletni poniżej 13 roku życia w świetle prawa nie mają możliwości zawierania żadnych umów, więc formalnie to rodzice są właścicielami ich rachunków bankowych. Mogą oni korzystać z gotówki zgromadzonej na koncie, jeżeli:
- zgadzają się na to opiekunowie,
- rachunek to umożliwia (warianty dla najmłodszych często przyjmują formę lokaty, oprocentowanej skarbonki),
- do ROR-u została wydana karta.
Wybieraj świadomie
Chcesz założyć najlepsze konto bankowe dla dziecka? W takim razie zapoznaj się z ofertą Santander Bank Polska, gdzie młodzież może liczyć na atrakcyjne warunki. Rachunki dla małoletnich w wieku 13-18 lat są bezpłatne po spełnieniu prostej przesłanki: wystarczy dokonać jednej transakcji w miesiącu kartą Visa albo Mastercard (w zależności od tego, która została wydana do ROR-u) lub poprzez BLIK. Takie konta zapewniają podobne funkcjonalności jak warianty dla pełnoletnich. Nastolatek otrzymuje również dostęp do bankowości mobilnej, ułatwiającej kontrolowanie wydatków. Właśnie dlatego nie czekaj – sprawdź darmowe konta bankowe i wybierz dla swojego dziecka najlepsze. To żaden koszt – to inwestycja w dojrzałość finansową młodego człowieka.