Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z chorób autoimmunologicznych, a więc niemożliwych do całkowitego wyleczenia. Jednak odpowiednia terapia pod okiem dermatologa pomaga w dużym stopniu złagodzić uciążliwe objawy i podnieść komfort życia chorych. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie!

Czym jest AZS?

Przyczyną atopowego zapalenia skóry jest nieprawidłowe działanie układu autoimmunologicznego. AZS może również współtowarzyszyć innym chorobom o podłożu alergicznym, takim jak astma, katar sienny czy alergie pokarmowe. Nie do końca poznana jest jednoznaczna przyczyna jej występowania. Dla prawidłowego leczenia niezbędna jest trafna diagnostyka, którą wykonuje dermatolog. Warszawa, podobnie jak inne duże miasta o znacznym zanieczyszczeniu powietrza, naraża osoby skłonne do alergii na występowanie różnych dolegliwości na tym tle – w tym także AZS.

Leczenie AZS

W łagodzeniu przebiegu choroby najczęściej stosowane jest leczenie objawowe, zmniejszające suchość i świąd skóry atopowej. Polega na stosowaniu kosmetyków nawilżających i natłuszczających skórę, szczególnie po kąpieli czy wizycie na basenie. W przypadku wystąpienia objawów przypominających atopowe zapalenie skóry, niezbędna jest wizyta u lekarza. Leczeniem miejscowym i ogólnym (zażywanie leków przeciwhistaminowych), zajmuje się dermatolog. W Warszawie podobnie jak w innych dużych miastach, gabinetów, w których przyjmują specjaliści z tej dziedziny, nie brakuje. Zwiększa to szanse na dostanie się w odpowiednie ręce i szybsze odczucie ulgi.

Dlaczego wizyta u dermatologa jest konieczna?

Choć rozpoznanie AZS jest stosunkowo łatwe dzięki charakterystycznym objawom, należy pamiętać o tym, że wiele chorób może wyglądać podobnie. Podejmowanie leczenia na własną rękę może okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet zaostrzyć przebieg choroby. Dlatego do prawidłowego zdiagnozowania jakichkolwiek zmian występujących na skórze, niezbędny jest dermatolog. Warszawa, jako stolica państwa, skupia największe rzesze najlepiej wykształconych w swojej dziedzinie lekarzy z zakresu chorób skóry. Jeśli więc dotychczasowe leczenie jest nieskuteczne, warto zasięgnąć porady specjalisty w tym mieście.