Nie każdy pracodawca zdaje sobie sprawę, jak ważne jest poprawne ułożenie grafiku pracy. Tymczasem od tego, jak to zrobimy, zależy bardzo wiele!
Przestrzeganie prawa
Planowanie czasu pracy nie jest czymś, co możemy sobie dowolnie ustalić. Nie można też z tego zrezygnować, bo normuje to Kodeks Pracy. Chodzi o to, że określa on wiele wytycznych, między innymi, ilość godzin do przepracowania w ciągu doby i miesiąca, długość okresów rozliczeniowych czy długość odpoczynków. Jeśli nie zastosujemy się do przepisów, to istnieje ryzyko, że otrzymamy karę, a ta – w tej sytuacji – może wynieść nawet 30000 zł!
Dobra organizacja
Źle przygotowany grafik wpływa na dezorganizację pracy. Działa to bardzo negatywnie na pracowników, na ich pracę, samopoczucie, na postrzeganie przez nich swoich przełożonych. W konsekwencji przekłada się to na gorsze usługi, bo zamieszanie w miejscu pracy wprowadza nieład do wszelkich działań, a na tym tracą także klienci. Nie pozwólmy więc, aby przez takie problemy sprowadzić na organizację jeszcze większe komplikacje, które mogą ostatecznie spowodować, że nasza firma zacznie tracić swoją, wypracowaną przez lata, pozycję.
Z troską o pracownika
Pracownik to tylko człowiek i jak każdy – ma swoje życie. Nie lekceważmy tego, pamiętajmy, że nie będzie dyspozycyjny cały czas. Praca dla niego to nie wszystko, ma też inne obowiązki, które są równie ważne. To szczególnie istotne, gdy w naszej firmie praca odbywa się także w soboty i niedzielę lub w systemie zmianowym. Najważniejsze, żeby w grafiku pracy uwzględniać sugestie i prośby pracowników, starać się dawać im wolne wtedy, kiedy tego potrzebują.
Jak ułatwić sobie przygotowanie grafiku?
Piszemy tutaj o tym, co jest ważne, aby grafik pracy odpowiadał rzeczywistości, odnosił się do stanu faktycznego, który mamy w firmie. Wszystko to oczywiście ma sens, ale nie ulega wątpliwości, że zajmuje wiele czasu. Przynajmniej jak mówimy o tworzeniu grafiku w sposób tradycyjny. Tymczasem są inne metody, na przykład za pomocą aplikacji inEwi, która znacząco przyspiesza planowanie czasu pracy.
Warto to sprawdzić, bo korzystanie z nowoczesnych sposobów zarządzania firmą znacząco zwiększa szanse na rynkowy sukces. Jednocześnie zawsze dobrze jak najwięcej wiedzieć, aby jeszcze z większymi sukcesami prowadzić swoją firmę. W tym celu polecamy również artykuł pt. Terminarz podatkowy – kalendarz przedsiębiorcy.