Niepłodność stała się poważnym problemem już u młodych osób. Mają oni trudności z poczęciem upragnionego dziecka. Warto jednak wiedzieć, że można wyleczyć niepłodność. Najpierw należy oczywiście zacząć od przeprowadzenia testów na płodność u kobiety i mężczyzny.
Test na płodność dla par podstawą diagnostyki
W przypadku starania się o dziecko świetnym rozwiązaniem będzie Test na płodność dla par. Można sprawdzić, kiedy kobieta ma owulację, a w przypadku mężczyzn uzyskuje się informacje o obecności ilości plemników w nasieniu.
Wszystko to ma ogromne znaczenie, wpływa w dużej mierze na poczęcie dziecka. Wykrycie nieprawidłowości jest podstawą do pogłębionej diagnostyki i postawienia trafnej diagnozy, a następnie wdrożenia skutecznego leczenia w przypadku stwierdzenia niepłodności.
Niepłodność można leczyć
Problemy z zapłodnieniem mogą wynikać z niepłodności kobiety lub mężczyzny przeciw. Kluczowe staje się wobec tego przeprowadzenie odpowiednich badań u obojga partnerów. Pozwoli to na znalezienie źródła problemu, czyli poznanie przyczyny niemożności poczęcia dziecka. W przypadku niepłodności pierwotnej nie ma możliwości zajścia w ciążę.
Z kolei o niepłodności wtórnej mówi się, gdy para ma już jakieś potomstwo. Obecnie do wyboru jest mnóstwo badań diagnostycznych, za pomocą których możliwe staje się ustalenie czynnika odpowiadającego za niepłodność. Jego wyeliminowanie za pomocą odpowiedniego leczenia zwiększa szanse na powiększenie rodziny.
Jakie wyróżnia się badania niepłodności w przypadku kobiet?
U mężczyzn bada się przede wszystkim jakość nasienia, ilość plemników w ejakulacie i ich ruchliwość. W przypadku kobiet wykonuje się badanie AMH, co pozwala na ocenę rezerwy jajnikowej. Sprawdza się także stężenie hormonu FSH, który wpływa na pracę układu rozrodczego.
Bada się również poziom poszczególnych hormonów płciowych, poziom prolaktyny. Można też przeprowadzić specjalne badanie, które pozwala na ocenienie budowy macicy i drożności jajowodów. Służy do tego ultrasonografia. Z kolei histeroskopia umożliwia zobrazowanie budowy jamy macicy i wykrycie nieprawidłowości.