Biometryczne zabezpieczenia dostępu do danych

Biometryka szturmem zdobyła świat nowych technologii. Jej popularność nie bierze się jednak znikąd.

Wygoda użycia i wysoki stopień ochrony – to najważniejsze zalety związane z zabezpieczeniami biometrycznymi. W ostatnich latach docenili je producenci różnego typu sprzętu, a wraz z nimi – także użytkownicy. Czytniki umożliwiają autoryzację dostępu na podstawie różnego typu danych biometrycznych – między innymi odcisku palca, wzoru tęczówki, skanu twarzy, geometrii lub układu naczyń krwionośnych w dłoni. W powszechnym użyciu są jednak tylko trzy pierwsze rozwiązania. Co należy o nich wiedzieć?

Czytniki biometryczne – weryfikacja linii papilarnych

Rozpoznawanie linii papilarnych było pierwszą technologią biometryczną, która zdobyła dużą popularność w komercyjnych zastosowaniach. Czytniki odcisku palca są nieduże i stosunkowo tanie, przez co chętnie sięgają po nie producenci smartfonów, laptopów i tabletów, a poza tym przenośnych pamięci USB, domofonów, zamków drzwiowych lub sejfów. To zabezpieczenie cechujące się dużą wygodą – pozwala na szybkie odblokowanie dostępu bez konieczności podawania hasła – i niską podatnością na złamanie.

Czytniki biometryczne – rozpoznawanie twarzy

Inną technologią chętnie stosowaną przez producentów urządzeń mobilnych jest rozpoznawanie twarzy użytkownika. W tym celu stosowane są dwie technologie. Pierwsza – tańsza i mniej zaawansowana – wykorzystuje po prostu przednią kamerę i odpowiedni algorytm. Takie zabezpieczenie łatwo jednak złamać. Wystarczy przyłożyć zdjęcie twarzy użytkownika. Dużo lepszą ochronę zapewnia technologia używająca także kamery na podczerwień i specjalnego skanera 3D. Można ją znaleźć między innymi w iPhone X, Samsungach z linii 9, LG G7, OnePlus 6 oraz Xiaomi Mi 8.

Czytniki biometryczne – rozpoznawanie tęczówki

Kolejna część naszego ciała, dzięki której możemy autoryzować dostęp do danych to tęczówka oka. Moduły skanujące są zwykle umieszczone pod ekranem smartfona lub tuż nad nim. Składają się z właściwego czytnika oraz diody emitującej światło w podczerwieni, dzięki któremu są skuteczne również przy skanowaniu oczu pod soczewkami czy okularami oraz w kiepskich warunkach oświetleniowych.