Jakie akcesoria fotograficzne wzniosą twoje zdjęcia na wyższy poziom?

Jesteś profesjonalnym fotografem, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zdjęciami? W takim razie powinieneś poznać kilka wskazówek, dzięki którym twoje fotografie osiągną inny wymiar, a tobie pozwolą się artystycznie rozwinąć.

Zrozumieć fotografię

Obszerny dział jakim jest fotografia, to – poza warsztatem i odpowiednim sprzętem – zrozumienie tego, co chce się ukazać na zdjęciach i na co chce się zwrócić szczególną uwagę w swoich pracach.  Podczas fotografowania warto się wyciszyć, co pozwoli lepiej postrzegać i odbierać świat. Zmysły się wyostrzą i znacznie więcej będzie można zobaczyć, usłyszeć i poczuć. To sprawi, że fotografie będą na bardzo wysokim poziomie i uwydatnią emocje, które chcemy przekazać. Ponadto pomoże nam to wybrać naprawdę istotne fragmenty rzeczywistości, nadać im sens i znaczenie oraz inaczej spojrzeć na świat – dostrzec więcej i zupełnie inaczej niż do tej pory. Przyczyni się to do szukania postaci centralnych, zachowania klimatu chwili czy wyodrębnienia szczegółów. Warto więc spróbować zrozumieć fotografię.

Akcesoria fotograficzne

Nie ma co ukrywać, że poza umiejętnościami i zmysłem artystycznym to właśnie odpowiedni sprzęt fotograficzny i akcesoria pozwalają ukazać to, czego gołym okiem nie jesteśmy w stanie dostrzec. Zacznijmy od obiektywu, który jest swoistym must have w fotografii. W zależności od tego, jaki obiektyw wybierzemy, tyle zobaczymy przez niego obrazu, który chcemy sfotografować. Obiektyw powinien być odpowiednio dobrany do konkretnych przypadków. Tak więc uznaje się, że do fotografii wnętrz i krajobrazów idealnie sprawdzi się obiektyw szerokokątny. Do fotografii reporterskiej oraz portretów najlepiej wykorzystywać obiektyw standardowy o ekwiwalencie 35-80 mm. W fotografii sportowej i przyrodniczej zda egzamin teleobiektyw o ekwiwalencie 100-300 mm, natomiast dla zawodowych fotografów –  superteleobiektyw (ekw. 300-1200 mm).

Kolejnym, bardzo przydatnym akcesorium jest statyw. Pozwala on na wykonywanie zdjęć przy długim czasie naświetlania, czyli w warunkach niedostatecznego światła lub w sytuacjach, w których spore przymknięcie przysłony jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonego efektu. Aby dobrać odpowiedni statyw, należy wziąć pod uwagę ciężar naszego sprzętu, wysokość fotografowanych obiektów, warunki, w których najczęściej robimy zdjęcia oraz rzeczy, które fotografujemy. Przed zakupem statywu należy sprawdzić, czy śruba, którą montuje się w aparacie, została wykonana z metalu.  Unikajmy plastiku!

By tworzyć efektowne i zapadające w pamięć obrazy, warto zaopatrzyć się w akcesoria, które są odpowiedzialne za tworzenie i modyfikowanie oświetlenia, które jest podstawą w fotografii. Sprawia ono, że fotografowany obiekt jest widoczny, przybiera daną formę i kolor. Mowa tutaj o lampie błyskowej, która jest najprostszym źródłem światła. Obok niej, warte uwagi są lampy studyjne, które swoją rolę spełniają – jak sama nazwa wskazuje – w studio. Pozwalają one na większą modyfikację oświetlenia i dostosowanie go do potrzeb fotografa. Jeśli już jesteśmy przy oświetleniu, to należy wspomnieć także o blendach fotograficznych, których zadaniem jest odbijanie światła i modyfikacja jego barw. Dzięki nim możemy osiągnąć zamierzony efekt przy zastosowaniu niemalże każdego źródła światła.

Akcesoria fotograficzne, dostępne na e-oko.pl, to coś, w co każdy fotograf powinien się zaopatrzyć.