Kupujemy wyciągarkę samochodową – jakie kryteria powinna spełniać?

Wiele osób decyduje się na zakup wyciągarki samochodowej, ponieważ znajduje ona wiele zastosowań, związanych nie tylko z sytuacjami awaryjnymi na drodze. Urządzenia te można z powodzeniem wykorzystać również do wodowania łodzi i wyciągania jej na brzeg, użyć do porządkowania terenu, np. usuwania dużych kamieni, czy karczowania drzew i krzewów. Podczas prac budowlanych wyciągarka może również służyć do napędzania bloczka.

Jak działa wyciągarka?

Działanie urządzenia nie jest skomplikowane, opiera się na zasadzie dźwigni (moment siły = siła x ramię siły). Wyciągarka zbudowana jest z ruchomego, cylindrycznego bębna, na który nawija się lina przyczepiona do wyciąganego przedmiotu. Niezwykle istotnym elementem jest silny hamulec, załączający się automatycznie w chwili zatrzymania bębna. W zależności od rodzaju napędu wyróżnia się wyciągarki ręczne, mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne. Urządzenia ręczne wymagają użycia dużej siły i mają ograniczone możliwości, elektryczne posiadają własny silnik, zasilany prądem z akumulatora. Natomiast wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne korzystają z silnika samochodu.

Parametry techniczne urządzenia

Najważniejszym parametrem wyciągarki, jednocześnie decydującym o jej skuteczności, jest maksymalny uciąg. Przyjmuje się, że powinien on być około 1,5 razy większy od masy całkowitej wciąganego pojazdu. Do pozostałych, istotnych cech urządzenia należy zaliczyć ich moc, pobór prądu, wagę oraz długość i rodzaj liny.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Podstawowe kryterium powinno stanowić przeznaczenie urządzenia. Od niego bowiem zależy rodzaj i moc kupowanego sprzętu. Wyciągarki ręczne i elektryczne są tanie, lekkie i łatwe w montażu oraz obsłudze, ale za to mają małą moc. Mechaniczne i hydrauliczne są trudniejsze w montażu, za to są trwalsze i wodoodporne. Wyciągarki mechaniczne mają dużą moc, ale są bardzo ciężkie i mogą pracować tylko przy włączonym silniku samochodu. Więcej informacji na temat rodzajów wyciągarek można znaleźć w artykule: „Rodzaje wyciągarek samochodowych. Co warto o nich wiedzieć?” Nie bez znaczenia jest również rodzaj liny. Syntetyczne są lekkie, ale mniej trwałe, natomiast stalowe cechuje bardzo duża wytrzymałość, są za to ciężkie. Nie można również zapominać o jakości urządzenia.

Dużym powodzeniem na rynku cieszą się wyciągarki firmy Dragon Winch o dobrych parametrach technicznych, gwarantujących długą i bezawaryjną pracę.