Przy obecnej dostępności produktów, dietach redukcyjnych, cheatach albo podejściu iifym nietrudno dorobić się gazów. Czasami to nawet i przy zwykłej, zdrowej diecie, one się pojawiają. Zdecydowanie zmniejsza to komfort życia codziennego i zazwyczaj wprawia w zakłopotanie. Warto również wspomnieć, że jest to często bolesne i bardzo nieprzyjemne. Wpływa to bardzo negatywnie na całą pracę jelit – utrudnia ich normalne funkcjonowanie i oczyszczanie się. To również wpływa na odczuwanie różnych, złych emocji, które bezpośrednio wywołują stres, lub po prostu to właśnie stres. Przez to organizm również cierpi.
Skąd biorą się gazy? Powstają w wyniku przetwarzania w pasażu jelitowym spożytych pokarmów, to znaczy trawienia. Gazy wytwarzają się u każdej normalnej osoby i są wydzielane w ilości od sześciu do dwudziestu razy w ciągu całej doby i są zależne od tego, co spożywamy (ich zapach). Jednak nadmierne gazy, często powodujące bolesny ucisk, nie są naturalne i korzystne dla organizmu i należy zwrócić na nie szczególną uwagę.
Na początku warto przejrzeć całą dietę. Czy jesz coś, co może Ci szkodzić? Zacznij oczywiście od wszystkich niezdrowych i przetworzonych produktów, takich jak fast foody, słodycze, chipsy, lody i tym podobne. Jeśli spożywasz spore ilości takich produktów, nic dziwnego, że twój organizm nie może tego przetworzyć bez żadnych konsekwencji. Dodatkowo, obciążając w ten sposób jelita, na pewno im się nie przysługujesz. Jeżeli natomiast Twoja dieta jest dobra i dopasowana, a mimo to nadal cierpisz na gazy, warto zastanowić się, z czego to może wynikać. Przyczyną może być np. SIBO, kiedy to jelicie cienkim pojawiają się bakterie tam niepożądane i reakcją posiłków bogatych w FODMAPSy (produkty zawierające cukry fermentujące i poliole) są właśnie gazy i biegunka. Przyczyną może być również nabiał, gdy nie tolerujesz laktozy lub po prostu gluten, kiedy też nie reagujesz na niego odpowiednio.
Co wtedy robić? Po pierwsze – uporządkować swoją dietę i wyeliminować wszystkie składniki, które są szkodliwe i wywołują działanie niepożądane. Po drugie – warto wesprzeć jelita suplementami.
Możesz zacząć od stosowania enzymów trawiennych: będą one wspierać trawienie i wpływać na rozbijanie pokarmu, który dotąd nie był dobrze trawiony. Enzymy trawienne dostępne w suplemencie będą rozkładać cukry, aminokwasy, kwasy tłuszczowe i kwasy nukleinowe, przez co nie będzie już tak problematyczne ich spożywanie.
Magnez oddziałuje pozytywnie na kondycję oraz strukturę jelit, zapobiegając wzdęciom i hamując nadmierne powstawanie i wydzielanie gazów, jak i również usprawnia procesy trawienia.
W przypadku, gdy gazy już nadmiernie się zgromadzą i powodują nieprzyjemne dolegliwości, warto zastosować nasiona kopru, kardamon, imbir, nasiona selera, lukrecję, kminek czy cynamon. Te substancje zmniejszają wzdęcia i pozwalają jelitom oczyścić się z zaległych substancji.
Warto zastosować kilka powyższych rad, jeśli cierpisz na wzdęcia. Na pewno zacznij od postaw, czyli od diety, dodając stopniowo różne suplementy, bo dzięki temu w 100% wesprzesz swój organizm.